کد خبر 94417

رسانه‌های ژاپن محتمل‌ترین گزینه برای جایگزینی شینزوآبه در سمت نخست وزیری را اعلام کردند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد،  پس از استعفای روز گذشته آبه شینزو، نخست وزیر ژاپن، رسانه‌های این کشور محتمل‌ترین گزینه برای جانشینی او را «یوشی‌هیده سوگا» یکی از نزدیک‌ترین دستیارانش معرفی کردند.

با این حال تعدادی از افرادی که احتمال جانشینی آبه را دارند اعلام کرده‌اند برای نامزدی در این سمت تمایل دارند، اما سوگای ۷۱ ساله گفته است قصد ندارد این مسئولیت را بپذیرد. یک رسانه دولتی ژاپنی با زیر سوال بردن این اظهارات سوگا او را مهم‌ترین گزینه برای تصدی سمت نخست وزیری اعلام کرده است.

کویچی ناکانو، استاد علوم سیاسی دانشگاه سوفیا در این باره گفت «آن‌ها واقعاً تلاش می‌کنند سوگا را جایگزین آبه کنند و دولت آبه را بدون آبه ادامه دهند.»

سوگا در مصاحبه‌ای که با رویترز در این هفته داشت با اشاره به لزوم ارتقای گردشگری، بر لزوم تقویت رشد اقتصادی علی‌رغم محدودیت‌های شدید برای مهار ویروس تأکید کرد.

سوگا در سال ۲۰۱۲ از سوی آبه به عنوان دبیر ارشد کابینه ژاپن انتخاب شد. او همچنین در سمت سخنگوی ارشد دولت، هماهنگ‌کننده امور سیاسی و ناظر بر دیوان سالاری فعالیت داشته است.

از سوی دیگر «شیگرو ایشیبا» وزیر دفاع سابق ژاپن نیز که از منتقدان آبه است و در میان مردم محبوبیت بیشتری دارد گزینه دیگری برای سمت نخست وزیری اعلام شده است.

آبه که باسابقه‌ترین نخست وزیر ژاپن است روز گذشته اعلام کرد به دلیل مشکلات ناشی از بیماری و وضعیت جسمی قصد دارد استعفا کند.

در ابتدای ماه جاری میلادی رسانه‌های ژاپن گزارش‌هایی از وضع جسمانی این نخست وزیر منتشر کردند و به طور خاص نحوه راه رفتن او را مورد توجه قرار دادند. اما این گزارش‌ها از سوی مقامات ژاپن رد شد.

نخست وزیر ژاپن در سال ۲۰۰۷، نیز به طور ناگهانی از سمت نخست وزیری استعفا کرد؛ یکی از دلایل استعفای او بیماری و ضعف عمومی اعلام شده بود. او بعد از بهبودی در سال ۲۰۰۹ به سمت خود بازگشت./باشگاه خبرنگتاران جوان 

 

ارسال نظر

تازه ها