کد خبر 93979

دادستان آمریکایی خواستار حضور رئیس سابق سازمان جاسوسی آمریکا برای پاسخگویی به سوالاتی حول محور انتخابات 2016 و دست داشتن روسیه در این انتخابات شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، نیک شاپیرو، معاون رئیس دفتر و مشاور ارشد جان برنان گفت، این گفت‌وگو در مقر سیا انجام شد و هشت ساعت به طول انجامید.

شاپیرو در بیانیه‌ای گفت: جان برنان، مدیر سابق سیا از سوی دورهام مطلع شد که او هدف یک تحقیقات کیفری قرار ندارد و تنها به عنوان مطلع مورد پرسش قرار می‌گیرد.

برنان در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما رهبری سیا را بر عهده داشت و به همراه دیگر نهادهای اطلاعاتی به این نتیجه رسید که روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ به نفع دونالد ترامپ مداخله کرده بود. تمایل دادستان دورهام برای گفت‌وگو با برنان تاکیدی بر ادامه کار تحقیقات او و تیمش درباره نحوه دستیابی مقام‌های اطلاعاتی آمریکا به چنین اطلاعاتی است که ترامپ آن‌ها را نمی‌پذیرد.

جان برنان به صورت داوطلبانه برای این مصاحبه حاضر شد و پیشتر گفته بود که چیزی برای پنهان کردن ندارد و از چنین گفت‌وگویی استقبال می‌کند. او ماه مه در مصاحبه با ام‌اس‌ان‌بی‌سی تاکید کرد: و من منتظر روزی هستم که حقیقت آشکار شود و معلوم شود که افرادی که اتفاقات را در گذشته به شکلی نادرست به تصویر کشیدند، مردم آمریکا را فریب داده‌اند.

به گفته شاپیرو، برنان در جریان این گفت‌وگو جزئیاتی از فعالیت‌های جامعه اطلاعاتی آمریکا برای "درک و مختل کردن" تلاش‌های روسیه برای مداخله در انتخابات را بیان کرده و به سوالاتی مرتبط با "طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های اطلاعاتی" سیا در آستانه انتخابات نوامبر ۲۰۱۶ پاسخ داد. او همچنین به پرسش‌هایی درباره ارزیابی ۲۰۱۷ جامعه اطلاعاتی که روسیه را بابت این مداخله سرزنش می‌کرد، پاسخ داد.

سخنگوی دادستانی آمریکا هنوز اظهارنظر نکرده است.

ویلیام بار، دادستان کل آمریکا سال گذشته جان دورهام، دادستان کنتیکت را برای بررسی تصمیماتی که از سوی مقام‌های دولتی اتخاذ شد و آنها روابط میان کمپین ترامپ و روسیه را مورد بررسی قرار می‌دادند، منصوب کرد.

گزارش‌های رئیس شورای ویژه سابق و کمیته اطلاعاتی سنا (تحت رهبری جمهوری‌خواهان) به روابطی میان روس‌ها و دستیاران ترامپ حین کمپین ۲۰۱۶ اشاره داشتند اما ویلیام بار این ایده که اف‌بی‌آی مدرک کافی برای اجرای تحقیقات ضد اطلاعاتی را دارا بوده باشد، زیر سوال برد و جان دورهام را موظف ساخت تا درباره فعالیت‌های دیگر نهادها هم تحقیق کند./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها