کد خبر 93964

نشست شورای امنیت که به درخواست روسیه درباره اقدام آمریکا برای کلید زدن مکانیسم ماشه قرار بود برگزار شود به دلیل مخالفت آمریکا لغو شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، خبرنگار شبکه خبری «سی‌بی‌اس» آمریکا اعلام کرد که آمریکا با درخواست مسکو برای برگزاری نشست امروز شورای امنیت سازمان ملل درباره اقدام واشنگتن در فعال کردن مکانیزم ماشه مخالفت کرده است.

روز ۲۰ آگوست (30 مرداد)، آمریکا با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت خواستار آغاز روند بازگشت خودکار [تحریم‌ها] شده که به طرف‌های برجام اجازه می‌دهد خواستار بازاعمال تحریم‌های چندجانبه‌ای علیه ایران شوند که ذیل مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ علیه ایران رفع شده است. 

پس از اقدام روز گذشته واشنگتن، روسیه خواستار برگزاری نشست مجازی شورای امنیت، با توجه به تحولات روز گذشته شد.

سه کشور اروپایی که طرف ایران در توافق هسته‌ای برجام هستند هم بلافاصله با صدور بیانیه مشترکی با اقدام آمریکا مخالفت کردند.

«جوزپ بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای تأکید کرد آمریکا طرف مشارکت‌کننده در برجام نیست و نمی‌تواند از روند بازگشت تحریم‌ها علیه ایران که در قطعنامه ۲۲۳۱ به آن اشاره شده استفاده کند.

نمایندگی چین در سازمان ملل نیز اقدام آمریکا را محکوم کرد و گفت که این اقدام یک «نمایش سیاسی» است که ایالات متحده به راه انداخته است.

منبع: فارس 

ارسال نظر

تازه ها