کد خبر 93956

الکاظمی به نقل از ترامپ اعلام کرد

نخست وزیر عراق گفت طبق اعلام ترامپ طی مذاکراتش با وی نیروهای آمریکایی ظرف سه سال آینده از عراق خارج خواهند شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق که هم اکنون در آمریکا حضور دارد، دیدار خود را دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور را «مهم و موفقیت‌آمیز» توصیف کرد.

خبرگزاری رسمی عراق (واع) به نقل از الکاظمی گزارش داد: «طرفین عراقی و آمریکایی از این دیدار، خشنود خارج شدند.. در این دیدار درباره همکاری اقتصادی، امنیتی و ارزیابی مجدد حضور آمریکا در عراق، صحبت شد».

وی ادامه داد: «در جریان گفت‌وگوی راهبردی به ریاست وزیر خارجه [عراق] و همتای آمریکایی وی، بر سر یک سری اصول توافق شد که همه آن، در راستای منافع ملت عراق است؛ [اصولی] که مربوط به حضور آمریکا، تعیین مجدد جدول زمانی و بازاستقرار آن در خارج از عراق است».

نخست وزیر عراق با بیان اینکه در این گفت‌وگو، بر سر «تشکیل یک تیم فنی برای ایجاد مکانیزم این استقرار در خارج از عراق» توافق شد، خاطر نشان کرد، برای نخستین بار بود که آمریکا نسبت به مطالبات دولت عراق، موضع روشن داشت و این مواضع را درک می‌کرد.

الکاظمی همچنین خاطر نشان کرد، ترامپ تأکید کرد که «نیروهای آمریکایی طی سه سال آتی، از عراق خارج خواهند شد و آنان در پی استقرار آنها در خارج از عراق هستند».

وی با اشاره به امضای چند یادداشت تفاهم در زمینه نفت و انرژی با طرف آمریکایی، گفت: «مهمترین [یادداشت] در زمینه نفت در استان ذی‌قار بود که یک طرح راهبردی است و فواید بسیاری برای مردم این استان و عراق دارد».

این مسئول عراقی با بیان اینکه «دیدگاه و منافع عراق را دیگران تعیین نمی‌کنند»، خبر داد که به طرف آمریکایی گفته است که در پی روابط یک کشور با کشور است و منافع عراق است که این رابطه را تعیین می‌کند.

الکاظمی با اشاره به اینکه به طرف آمریکایی گفته که بر اساس حاکمیت عراق، رفتار می‌کند، درباره ترکیه هم گفت: «ترکیه کشور همسایه و بسیار مهمی است، ولی در عین حال، مخالف تجاوز ترکیه به خاک عراق هستیم».

وی با تأکید بر اینکه، قانون اساسی عراق اجازه نمی‌دهد که محلی برای تجاوز به همسایگانش باشد، از سفر آتی خود به اردن خبر داد و گفت که اواسط هفته بعد، راهی این کشور خواهد شد.

منبع: فارس 

ارسال نظر

تازه ها