کد خبر 93947

وبسایت آرگوس اعلام کرد

اختلال در زنجیره عرضه سنگ‌آهن توسط شرکت «واله» برزیل و همچنین افزایش تقاضای این محصول توسط چین به دلیل افزایش سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها باعث افزایش قیمت سنگ‌آهن و شکستن رکورد قیمتی شش سال اخیر شده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از سی ان بی سی، قیمت نقدی سنگ‌آهن این هفته به بالاترین حد خود در چند سال اخیر رسید که مهمترین دلیل آن بسته تشویقی دولت چین برای افزایش سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها بود که تقاضا برای این محصول را افزایش داد. این اتفاق در حالی افتاده است که شیوع ویروس کرونا صنایع بسیاری از کشورها را مختل کرده است.

طبق داده‌های آژانس گزارش‌دهی قیمت کامودیتی‌ها (آرگوس) قیمت هر تن سنگ‌آهن روز سه‌شنبه به حدود 130 دلار رسید که بالاترین قیمت این محصول از سال 2014 تاکنون محسوب می‌شود.

«دانیل هاینز» و «سونی کوماری» تحلیل‌گران مالی گروه‌ بانکی استرالیا و نیوزیلند در گزارشی روز چهارشنبه نوشتند اقدامات تشویقی دولت چین و سایر کشورها نقش حیاتی در احیای فعالیت اقتصادی در ماه‌های اخیر داشته است و تقاضا برای کامودیتی‌ها را افزایش داده است.

طبق داده‌های منتشر شده در ماه جولای دولت چین 112 میلیون و 650 هزار تن سنگ‌آهن وارد کرد که با افزایش 24 درصدی نسبت به جولای سال گذشته یک رکورد محسوب می‌شود. این میزان واردات 10 درصد از واردات ماه ژوئن نیز بیشتر است.

رویترز نیز گزارش داده است که چین در هفت ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 11.8 درصد سنگ‌آهن بیشتری وارد کرده است همچنین چین در ماه جولای در تولید فولاد خام رکورد زد.

یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت سنگ‌آهن نگرانی‌ها بابت عرضه این محصول در برزیل است که بر اثر شیوع ویروس کرونا در این کشور زنجیره عرضه این محصول دچار اختلال شده است.

کارشناسان بر این عقیده‌اند که اختلال در عرضه سنگ‌آهن شرکت «واله» برزیل و همچنین افزایش تقاضا توسط دولت چین به دلیل افزایش سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها باعث افزایش قیمت این محصول در جهان و شکستن رکورد شش ساله شده است. به همین دلیل موسسه «فیچ» گزارش کرده است که قیمت این محصول حداقل تا ابتدای سال 2021 صعودی خواهد بود.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها