کد خبر 93878

نرخ تورم در انگلستان طبق اطلاعات منتشر شده توسط مرکز آمار 0/4 درصد افزایش داشته است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، تازه‌ترین گزارش دفتر آمار ملی انگلیس که امروز(چهارشنبه ۲۹ مرداد) منتشر شد، بیانگر آن است که نرخ تورم در این کشور در ماه جولای (تیر، مرداد) بر اثر بحران کرونا و تاثیر آن بر افزایش بهای انرژی اوج گرفته است.

بر اساس اعلام مرکز آمار ملی انگلیس، شاخص نرخ مشتری (CPI) در ماه دسامبر، یک درصد بوده است که این میزان نسبت به ماه پیش از آن (ژوئن) ۰.۴ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در این بازه زمانی، بهای هر لیتر بنزین با ۴.۹ پنس افزایش بیشترین رشد در ۹ سال گذشته را تجربه کرده و به یک پوند و یازده پنس رسید.  

همچنین محدودیت‌های قرنطینه و تاخیر در حراجی‌های تابستانی از دیگر عواملی عنوان شده که در افزایش نرخ تورم تاثیر به سزایی داشته است. فروشگاه‌های انگلیس امسال به دلیل بحران کرونا ناچار به رعایت پرتوکل‌های بهداشتی، اجرای سیاست جیره‌بندی و چشم پوشی از سود سرشار ناشی از حراج‌های تابستانی شدند.

هرچند نرخ تورم در انگلیس هنوز پایین‌تر از برآورد بانک مرکزی است اما پیش‌بینی هم نمی‌شد که این شاخص در فصل تابستان شاهد افزایش باشد.

مرکز آمار ملی انگلیس پیش‌بینی کرده که منحنی صعودی نرخ تورم در کنار کاهش درآمدهای مردم بر اثر فراگیری کرونا باعث کاهش قدرت خرید خانوارها در ماه‌های آینده خواهد شد. براساس این گزارش میانگین درآمد افراد شاغل تا ماه ژوئن (خرداد، تیر) گذشته ۱.۵ درصد کاهش یافته و احتمالا تا پایان سال روند نزولی طی خواهد کرد.

این تحولات در حالیست که اقتصاد انگلیس تحت تاثیر بحران فلج‌کننده کرونا و خروج لندن از اتحادیه اروپا زیر فشار فوق‌العاده‌ای قرار دارد.

مرکز آمار ملی انگلیس هفته پیش گزارش داد که رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه دوم امسال ۲۰.۴ درصد کاهش یافته و به این ترتیب وارد رکود شده است.

براساس این گزارشِ، نرخ بیکاری انگلیس می تواند از ۱.۳ میلیون به ۳ میلیون نفر تا پایان امسال برسد درحالی که اقتصاد این کشور بعید است تا سال ۲۰۲۳ به سطح پیش از کرونا باز گردد.

شماری از فروشگاه‌های زنجیره‌ای انگلیس برای تعدیل آثار منفی بحران کرونا دست به تعدیل نیرو زده و  با مشکلات مالی جدی دست و پنجه نرم‌ می‌کنند. مارکس‌انداسپنسر قدیمی‌ترین فروشگاه زنجیره‌ای پوشاک انگلیس دیروز اعلام کرد که به ناچار ۷ هزار نیروی خود را در سه ماه آینده اخراج خواهد کرد.

صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده که انگلیس بدترین رکود اقتصادی از سال ۱۹۲۹ را تجربه خواهد کرد. در آن سال سهام وال استریت سقوط کرد و منجر به «رکود عمیق اقتصادی» شد.

ریشی سوناک، وزیر دارایی انگلیس می‌گوید که اوضاع اقتصادی این کشور بسیار دشوار است. «تاکنون صدها هزار نفر شغل خود را از دست داده اند و متاسفانه در ماه‌های آینده نیز تعدادی شغل خود را از دست خواهند داد.»

براساس برآورد بانک مرکزی انگلیس اقتصاد این کشور پیش از پایان سال ۲۰۲۱، به سطح قبل از بحران کرونا نمی‌گردد.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها