کد خبر 93827

جو بایدن به عنوان نماینده اصلی دموکرات ها در انتخابات 2020 آمریکا انتخاب و معرفی شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، در دومین شب این کنوانسیون که شامگاه سه‌شنبه به وقت محلی برگزار شد، تمام ایالت‌ها به صورت مجازی آرای هر ایالت را اعلام کردند و به این ترتیب، بایدن  راهی رقابت با دونالد ترامپ شد که تا الان نامزد قطعی حزب جمهوریخواه برای انتخابات ۱۳ آبان است.

انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها با بیش از ۲۰ داوطلب رسمی آغاز شد و در نهایت دو رقیب اصلی یعنی برنی سندرز و جو بایدن باقی ماندند.

در سه‌شنبه‌های بزرگ انتخاباتی، جو بایدن توانست اختلاف تعداد دلیگیت‌های خود را با سندرز افزایش دهد و همین مساله باعث شد تا سندرز به این نتیجه برسد که باید از بایدن حمایت کند.

سندرز در نخستین شب از این گردهمایی هم در حمایت از بایدن صحبت کرد و از دموکرات‌های مترقی‌خواه هم خواست تا اختلافات خود با بایدن را کنار بگذارند و در پشت هدف مشترک شکست ترامپ متحد شوند.

در مواقع عادی، کنوانسیون ملی احزاب دموکرات و جمهوریخواه به صورت حضوری برگزار می‌شود اما شیوع گسترده ویروس کرونا در آمریکا باعث شد، حزب دموکرات مجمع ملی خود را به صورت مجازی برگزار کند و جمهوریخواهان هم این رویه را ادامه خواهند داد.

در نشست امشب، نمایندگان حزب دموکرات در ایالت‌های مختلف، تعداد آرای دلیگیت بایدن و سندرز را اعلام کردند و در نهایت بایدن صاحب بیشترین آرا شد.

آنچه که دموکرات‌ها در نشست‌های امشب و شب گذشته مطرح کردند، انتقاد از سوء مدیریت ترامپ در مواجهه با بیماری کرونا و مشکلات اقتصادی بود.

بیل کلینتون رئیس جمهوری پیشین آمریکا هم در صریح‌ترین انتقاد از ترامپ گفت: می‌دانید ترامپ در چهارسال آینده چه می‌خواهد انجام دهد؟

وی ادامه داد: او در چهار سال دیگر، سرزنش، قلدری و تحقیر را پیشه خواهد کرد. دفتر رئیس جمهوری باید مرکز فرماندهی باشد نه کانون برپایی طوفان.

جان کری وزیر خارجه دولت اوباما و داوطلب ریاست جمهوری در سال ۲۰۰۴ با انتقاد از سیاست خارجی دونالد ترامپ، گفت: ترامپ وانمود می‌کند که روسیه به انتخابات ما حمله نکرد. اکنون او درباره ارسال پول روسیه (به طالبان برای کشتن سربازان آمریکایی) هیچ کاری نمی‌کند.

وی ادامه داد: بنابراین او از کشور ما دفاع نخواهد کرد. او نمی‌داند چگونه از سربازان ما دفاع کند. او تنها به دفاع از خود علاقه‌مند است.

وزیر خارجه دولت اوباما اضافه کرد: این آخر خط است؛ منافع، آرمان‌ها و زنان و مردان شجاع ما در لباس نظامی نمی‌توانند چهار سال دیگر دونالد ترامپ را تحمل کنند.

کری اظهار کرد: با مخفی شدن در پناهگاه کاخ سفید، سربازان ما نمی‌توانند از صدمه دور شوند. آنها به رئیس جمهوری احتیاج دارند که برای آنها ایستادگی کند و رئیس جمهوری بایدن اینگونه خواهد بود.

از دیگر شخصیت‌هایی که در این نشست سخنرانی کرد و شاید بتوان گفت پدیده این دوره است، کالین پاول وزیر خارجه جمهوریخواه دولت جورج دابلیو بوش بود.

وی اظهار کرد: با جو بایدن در کاخ سفید، هرگز شک نخواهید کرد که او با دوستان ما همراه است و در برابر دشمنان ما می‌ایستد.

وزیر خارجه دولت پیشین آمریکا که عامل حمله به عراق هم محسوب می‌شود، افزود: او به دیپلمات‌ها و جامعه اطلاعاتی ما و نه چاپلوسی دیکتاتورها و مستبدان اعتماد خواهد کرد.

پاول ادامه داد: کشور ما به فرمانده کل قوایی نیاز دارد که نیروهای نظامی‌اش را همچون خانواده خود ببیند و از آنها مراقبت کند. بایدن نیازی به تدریس ندارد چرا که او تجربه مشترکی با میلیون‌ها خانواده نظامی دارد. او فرزند عزیزش را به جنگ فرستاد و از خدا خواست که سالم به خانه بازگردد.

وی همچنین به عملکرد دونالد ترامپ اشاره کرد و گفت: امروز، ما یک کشور متفرق هستیم، رئیس جمهوری داریم که هرکاری را که در قدرت او است برای این کار انجام می‌دهد و ما را دور نگه می‌دارد.

وزیر خارجه پیشین آمریکا اضافه کرد: چقدر متفاوت خواهد ساخت اگر یک رئیس جمهوری داشته باشیم که ما را متحد کند و قدرت و روح ما را بازگرداند.

بایدن در شرایطی نامزد نهایی دموکرات‌ها برای انتخابات شد که بیشتر نظرسنجی‌ها از پیشتازی حدود ۸ درصدی وی در برابر ترامپ حکایت دارد./ایرنا

 

ارسال نظر

تازه ها