کد خبر 93700

ریابکوف معاون وزیرخارجه روسیه از کشورهای عضو برجام خواست تا هرچه سریعتر یک نشیت درباره ایران برگزار شود.

به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "سرگئی ریابکوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه در گفت‌وگو با این خبرگزاری  تأکید کرد که پیشنهاد مسکو برای برگزاری نشست سران اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل با مشارکت ایران و آلمان، حتی پس از اظهارات "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا، همچنان روی میز باقی است و شرایط کنونی مستلزم آن است که این اجلاس به تعویق نیفتد.

رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته گفت که بعید است از پیشنهاد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برای برگزاری نشست سران آنلاین درباره اوضاع خلیج فارس حمایت کند. دونالد ترامپ افزود که "منتظر خواهد ماند تا انتخابات در ایالات متحده پایان یابد."

ریابکوف در پاسخ به این سؤال که آیا پیشنهاد روسیه برای برگزاری نشست سران، حتی پس از سخنان ترامپ هم به قوت خویش باقی مانده است، گفت: «البته. این پیشنهاد همچنان روی میز است. و مقامات مسکو از ایالات متحده انتظار دارند که "بار دیگر مزایای تحقق چنین نشستی را مورد ارزیابی قرار دهد.»

این دیپلمات بلندپایه یادآور شد: «ما هنوز معتقدیم که این موضوع بسیار با اهمیت است که نمی‌توان آن را کنار گذاشت و از توان بالقوه ابتکارعمل روسیه در این باره استفاده نکرد که از هر لحاظ - برای جلوگیری از تشدید بیشتر تنش در منطقه خلیج فارس وبرای پیشبرد تصمیم گیری‌های جمعی در رابطه با مسائل این منطقه، کاملاً قابل درک و ضروری است.»

 معاون وزیر امور خارجه روسیه تأکید کرد: «در عمل ثابت شده است که رویکردهای یک جانبه همواره ناقص و آسیب رساننده بوده و هستند. باج گیری و اعمال فشار، آنطور که طراحان این سیاست در واشنگتن، احتمالاً قبلاً در خصوص آن متقاعد شده‌ا‌ند، نتیجه‌ مورد نظر را نخواهد داشت.»

در تاریخ 14 آگوست (24 مرداد ماه) ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه پیشنهاد داد تا نشست آنلاینی با حضور رهبران کشورهای عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل، بعلاوه آلمان و ایران، برگزار شود تا در جریان آن، اقدامات برای جلوگیری از تشدید رویارویی درباره مسائل پیرامون ایران مورد بررسی شود و از وخامت اوضاع در منطقه خلیج فارس و امکان بروز درگیری نظامی جلوگیری شود./تسنیم

 

ارسال نظر

تازه ها