کد خبر 93639

بعد از شکست تحقیرآمیز آمریکا در تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

دونالد ترامپ بعد از شکست تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در نشست شورای امنیت گفته است که هفته آینده مکانیسم ماشه را فعال خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از بی بی سی، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، پس از ناکامی این کشور در تصویب پیش‌نویس قطعنامه تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران اعلام کرده که تلاش خواهد کرد تا از مکانیسم ماشه برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران استفاده کند.

ترامپ گفته که "ما از مکانیسم ماشه" برای بازگرداندن تحریم‌ها استفاده خواهیم کرد و اعلام کرد که "شما هفته آینده آن را خواهید دید".

این در حالی است که با توجه به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی، آمریکا بدلیل خارج شدن از این توافقنامه امکان استفاده از مکانیسم ماشه را بعنوان یکی از طرف‌هایی توافقنامه که اجرای آن را لغو کرده، ندارد.

در همین حال آقای ترامپ دعوت ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برای برگزاری یک نشست در سطح سران کشورهای آمریکا، چین، روسیه، بریتانیا، فرانسه و آلمان با ایران را رد کرد و گفت: "احتمالا در آن شرکت نمی‌کنم".

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه پیش از اعلام نتایج رای‌گیری شورای امنیت پیشنهاد برگزاری یک کنفرانس ویدئویی اضطراری را داد تا از رویارویی و افزایش تنش در شورای امنیت سازمان ملل بر سر تمدید تحریم تسلیحاتی ایران جلوگیری شود.

در بیانیه کرملین آمده بود که در روزهای اخیر تنش در شورای امنیت بر سر پیشنهاد آمریکا برای تمدید تسلیحلتی ایران مرتب بیشتر شده است: "تنش رو به افزایش است و اتهام‌های بی‌پایه‌ای علیه ایران مطرح شده" و "پیش‌نویس‌ قطعنامه‌هایی برای نابود کردن توافق قبلی و یک‌پارچه شورای امنیت" تهیه شده است.

 

ارسال نظر

تازه ها