کد خبر 93562

واکنش سفیر چین در سازمان ملل نسبت به شکست قطعنامه آمریکا

سفیر چین در سازمان ملل متحد در سخنانی در واکنش به شکست قطعنامه پیشنهادی آمریکا در سازمان ملل گفت تنها راه درست حل مسئله هسته‌ای ایران دیپلماسی چندجانبه است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، نماینده و سفیر دائمی چین در سازمان ملل در واکنش به شکست قطعنامه ضد ایرانی آمریکا در شورای امنیت گفت که پیام بلند و واضح است، تنها راه حل درست مساله هسته ای ایران، تلاش های دیپلماتیک و همکاری چند جانبه است.

«جانگ جون»  روز شنبه در پیامی توییتری نوشت: برای دفاع از رژیم منع گسترش سلاح های هسته ای بین المللی و حفظ صلح و ثبات منطقه ای، باید دست به دست هم دهیم و متحد باشیم.

قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران، نتوانست از سد شورای امنیت سازمان ملل متحد بگذرد و شکستی دیگر را در دفتر دیپلماسی زورگویانه آمریکا به ثبت رساند.

به موجب قطعنامه ۲۲۳۱ که متعاقب برجام به تصویب شورای امنیت رسید، ممنوعیت تسلیحاتی ایران پس از ۱۳ سال در ۲۷ مهرماه امسال به پایان می‌رسد از این رو، آمریکایی‌ها ابتدا قطعنامه بسیار سختگیرانه‌ای متشکل از ۱۵ بند مقدماتی و ۳۵ بند عملیاتی ارائه دادند.

با مشخص شدن مخالفت جدی کشورها با این قطعنامه که به نوعی اعلام جنگ با ایران محسوب می‌شد، آمریکایی‌ها روز سه‌شنبه قطعنامه خود را اصلاح کردند و به ۲ بند مقدماتی و ۲ بند عملیاتی محدود ساختند.

با این حال اکثریت قریب به اتفاق اعضای شورای امنیت با این مساله مخالف بودند چرا که این کار به معنای شلیک تیر آخر به برجام می‌دانند از این رو در رای‌گیری به قطعنامه پیشنهادی آمریکا که از ساعت ۵.۳۰ عصر پنج‌شنبه به مدت ۲۴ ساعت آغاز شد، روسیه و چین به صراحت با آن مخالفت کردند، اروپایی‌ها و غیرمتعهدها هم به آن رای ممتنع دادند و به این ترتیب، آمریکا طعم تلخ شکست دیپلماتیک در برابر ایران را بار دیگر چشید.

رای گیری انجام شده با  ۱۱ رای ممتنع، ۲ موافق که یکی آمریکا بود و ۲ مخالف شکست خورد.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها