کد خبر 93362

تصمیم گیری های سیاسی لبنان خبر از دخالت سه کشور عربستان، آمریکا و فرانسه برای لبنان و تغییرات دولت در این کشور می دهد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، اتفاقی که دیروز در عرصه سیاسی لبنان افتاد، از جهاتی شبیه به زمان استعفای سعد حریری نخست‌وزیر پیشین لبنان در سال 2019 بود. در آن زمان اعتراضات مردمی در خیابان ها ادامه داشت و پرونده مطالبات مردم شامل اوضاع معیشتی و رویکرد مبارزه با فساد مطرح بود، البته در آن هنگام فاجعه‌ای به نام انفجار در بندر بیروت ایجاد نشده بود و شهر بیروت به زمین سوخته تبدیل نشده بود تا صدها هزار نفر از اهالی این شهر نیازمند کمک های فوری انسانی باشند. این در حالی بود که دولت دیاب در نهایت نتوانست در برابر فشارهای داخلی و بین‌المللی مقاومت کند تا شاید بتواند تحولات کنونی کشور را مدیریت کند.

رسانه‌های لبنان امروز تحلیل‌های متعددی را در خصوص تحولات سیاسی دیشب به رشته تحریر در آورده اند. روزنامه الاخبار در این خصوص نوشته است: در پی استعفای حسان دیاب وزارت خارجه فرانسه اولویت کنونی در لبنان را تشکیل فوری دولت جدید معرفی کرد، اما در عین حال تاکید کرد که لبنان بدون اصلاحات به سمت فروپاشی پیش خواهد رفت. این بیانیه چالش های دولت آینده را بازسازی بیروت و تعامل مثبت با مطالبات لبنانی ها در خصوص اصلاحات عنوان کرد.

این مطالب در شرایطی مطرح می‌شود که منابع سیاسی عالی رتبه معتقدند که فرانسه به دنبال تشکیل دولت وحدت ملی نیست، بلکه ضمن همراهی با آمریکا و عربستان سعودی از ضرورت تشکیل آن چیزی حمایت می کنند که آن را «دولت بی طرف» نام گذاشته اند. یک منبع نزدیک به عربستان سعودی نیز مدعی شد که صحبت در خصوص دولت وحدت ملی در شرایط کنونی غیر ممکن است، چرا که چنین دولتی می‌تواند یک انقلاب دیگر را ایجاد کند./تسنیم

 

ارسال نظر

تازه ها