کد خبر 92974

دولت افغانستان اعلام کرد

وزارت آموزش عالی افغانستان اعلام کرد از فردا دانشگاه‌های کشور بازگشایی خواهند شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، «صدیق صدیقی» سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان امروز سه شنبه به خبرنگاران گفت که دانشگاه‌های این کشور از فردا چهارشنبه بصورت حضوری به روی دانشجویان باز است.

وی تأکید کرد که برای ادامه آموزش دانشجویان و دانشگاه‌ها، همه باید توصیه‌های وزارت بهداشت را بصورت جدی مراعات کنند.

اما وی در باره بازگشایی مدارس گفت که طرح وزارت آموزش و پرورش در کابینه برای بازگشایی مدارس تائید نشد و دولت از وزارت آموزش و پرورش خواست که طرح جدیدی را تهیه و به کابینه ارائه کند.

پیشتر نیز کابینه افغانستان برای بازگشایی مدارس و دنشگاه‌های تشکیل جلسه داد بود که از ۱۵ مردادماه بازگشایی شود اما اکنون بازگشایی مدارس پذیرفته نشده است.

آغاز سال آموزشی افغانستان از اول فروردین ماه آغاز می شود اما امسال به دلیل گسترش ویروس کرونا دانشگاه‌ها، مدارس، مراکز آموزشی و ورزشگاه‌ها، هتل‌ها، رستوران ها و تمام مکان‌های که افرادی زیادی در آن حضور می یابند تعطیل شد.

براساس گزارش وزارت بهداشت افغانستان، اکنون که شمار مبتلایان و مرگ ناشی از ویروس کرونا در این کشور رو به کاهش است، دولت تصمیم به بازگشایی دانشگاه‌ها گرفته است.

براساس آخرین آمار وزارت بهداشت افغانستان، در ۲۴ ساعت گذشته ۳۶ نفر به این بیماری مبتلا شده اند که با حساب، شمار کل مبتلایان به کرونا در این کشور، آمار نهایی به ۳۶ هزار و ۷۸۲ تن رسیده است.

براساس گفته‌های سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان، در ۲۴ ساعت گذشته هیچ مورد مرگ ناشی از ویروس کرونا در سراسر کشور ثبت نشده است و شمار جان باختگان نیز به یک هزار و ۲۸۸ نفر رسیده است.

هرچند شماری از نهادها، موسسات و رسانه‌های داخلی افغانستان شمار مبتلایان و جان باختگان ناشی از ویروس کرونا را چند برابر آمار رسمی وزارت بهداشت افغانستان می دانند، اما هیچ آمار معتبری دیگری که شمار دقیق مبتلایان و جان باختگان در افغانستان را نشان دهد، منتشر نشده است.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها