کد خبر 92687

با اعلام رئیس جمهور افغانستان

رئیس جمهور افغانستان در سخنرانی خود در نماز جمعه دستور آزادی 1500 زندانی طالبان را صادر کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، نماز عیدسعیدقربان امروز جمعه در کاخ ریاست جمهوری افغانستان با حضور شماری از سیاست‌مداران افغان اقامه شد و اشرف غنی رئیس جمهوری این کشور در سخنرانی خود ؛‌ دستور آزادی یکهزارو 500 زندانی دیگر طالبان را صادر کرد

رییس جمهوری افغانستان که پس از اقامه نماز عیدسعید  قربان سخنرانی می کرد ؛ گفت که این گروه از زندانیان طالبان ظرف روزهای آینده از زندان ازاد خواهند شد .
با ازادی این گروه از زندانیان ؛ شمار زندانیان طالبان که تاکنون از زندان رهایی یافته اند به حدود 5 هزار  نفر می رسد.
اشرف غنی گفت که درخصوص  400 زندانی دیگر طالبان که فهرست آنان از سوی  این گروه داده شده است ؛ لویه  جرگه تصمیم خواهد  گرفت .

وی افزود در سریع ترین زمان "لویه جرگه" یا مجلس بزرگان افغانستان  که در قانون اساسی این کشور برای حل چالش‌های بزرگ در افغانستان برگزار می شود را فراخواهد خواند و تصمیم نهایی توسط اعضای لویه جرگه گرفته خواهد شد.

دولت افغانستان امروز جمعه را عید سعید قربان اعلام کرده است و تعطیلات عید قربان در این  کشور سه روز است . 

طالبان به مناسبت عید قربان آتش بس اعلام کرده و از افراد خود خواسته است که در این ایام حمله ای علیه نیروهای دولتی انجام ندهند.

با وجود آتش بس که از امروز جمعه اجرایی شده است، شب گذشته انفجار بزرگی در پل علم مرکز استان لوگر در جنوب کابل رخ داد که در آن هشت نفر کشته و بیش از 30 زخمی شدند.

گروه طالبان دست داشتن در این حمله را رده کرده است. ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان شب گذشته لحظات پس از انفجار در توئیتی اعلام کرد که انفجار پل علم هیچ ربطی به گروه طالبان ندارد.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها