کد خبر 92683

رکوردی بی سابقه در تاریخ آمریکا

سقوط تاریخی بیش از 32 درصدی تولید ناخالص داخلی آمریکا در سه ماهه دوم سال نسبت به سه ماهه دوم سال گذشته باعث افت بازارهای آسیایی در معاملات امروز شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از سی ان بی سی، بازارهای سهام آسیا در معاملات امروز به غیر از شاخص‌های چینی تحت تاثیر سقوط تاریخی رشد اقتصادی در آمریکا با افت مواجه شدند.

وزارت بازرگانی آمریکا دیروز در گزارشی اعلام کرد تولید ناخالص داخلی آمریکا در سه ماهه دوم سال 2020 نسبت به مدت مشابه سال گذشته 33 درصد کاهش یافته و این میزان کاهش در تاریخ ایالات متحده بی‌سابقه بوده است. ایالات متحده نه در رکود بزرگ سال 1921 و نه در بحران مالی سال 2009 – 2008 چنین سقوطی را تجربه نکرده بود.

این میزان کاهش رشد اقتصادی در حالی است که اقتصاددانان در نظرسنجی داوجونز پیش‌بینی کرده بودند که میزان کاهش رشد اقتصادی در آمریکا 34 درصد خواهد بود، بنابراین آمار واقعی رقمی کمتر از این میزان را نشان داد.

طبق گزارش وزارت بازرگانی میزان کاهش رشد اقتصادی در سه ماهه دوم سال نسبت به سه ماهه قبل از آن تنها 1.8 درصد بوده و این در حالی است که میزان افت رشد اقتصادی در سه ماهه اول سال تنها 5 درصد را نشان داد. اما سقوط رشد اقتصادی نسبت به سال گذشته چشم‌های جهانیان را به حفره‌ی بزرگ ایجاد شده در اقتصاد آمریکا خیره کرد.

بازارهای سهام آسیا تحت تاثیر این سقوط سنگین رفتار متفاوتی از خود بروز دادند. در چین شاخص شانگهای با افزایش 1 درصدی روبرو شد و شاخص شنزن نیز رشد 1.45 درصدی را در معاملات امروز جمعه ثبت کرد.

عامل اصلی افزایش شاخص‌های چینی انتشار آمار شاخص خرید مدیران بخش تولید این کشور در ماه جولای بود. این شاخص طبق آمار منتشر شده توسط مرکز ملی آمار چین در نقطه 51.1 قرار گرفت و این در حالی است که اقتصاددانان در نظرسنجی رویترز انتظار 50.7 را داشتند و عملکرد بهتر از انتظار شاخص باعث رشد شاخص‌های چینی شد.

در هنگ‌کنگ نیز شاخص بورس این کشور با افزایش 0/7 درصدی مواجه شد.

در ژاپن بازارها متاثر از کاهش رشد اقتصادی در آمریکا بود به طوری که شاخص نیککی افت 1.32 درصدی را ثبت کرد و شاخص تاپیکس نیز 1.38 درصد کاهش یافت. همچنین شاخص کوسپی کره جنوبی با افزایش 0/2 درصدی کار خود را در معاملات امروز پایان داد.

در استرالیا نیز شاخص بورس ASX200 نیز افت 1.42 درصدی را نشان داد. به این ترتیب شاخص MSCI آسیا – پاسیفیک به غیر از ژاپن با توجه به رشد شاخص‌های چینی رشد 0/4 درصدی را در معاملات امروز بازارهای سهام آسیا ثبت کرد.

انتهای خبر  

 

ارسال نظر

تازه ها