کد خبر 92615

سخنگوی وزارت خارجه چین

سخنگوی وزارت خارجه چین در سخنانی از اتحادیه اروپا خواست که در امور هنگ‌کنگ دخالت نکند و به حق حاکمیت چین احترام بگذارد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به اقدامات اتحادیه اروپا در ارتباط با منطقه اداری ویژه هنگ کنگ، از اروپا خواست به مواضع و اقدامات کشورش در مساله حفظ امنیت ملی هنگ کنگ احترام بگذارد و به هر گونه دخالت در امور این منطقه که جزو امور داخلی چین است پایان دهد.

به گزارش ایرنا «وانگ ون بین» روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران در پکن افزود: هنگ کنگ منطقه ویژه اداری چین و امور آن از امور داخلی چین است هیچ کشور یا سازمان بیگانه ای حق دخالت در امور آن را ندارد.

اتحادیه اروپا به دنبال تدوین و صدور قانون حفظ امنیت ملی چین در هنگ کنگ، بتازگی تدابیری از جمله منع صدور فناوری و تجهیزات حساس به هنگ کنگ را در پیش گرفته است.

سخنگوی وزارت خارجه چین اظهار کرد: «اقدامات اروپا ناقض اصول اساسی مناسبات بین المللی مبنی بر عدم دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر است و چین قاطعانه با آن مخالف است».

 

مخالفت پکن با چین هراسی

سخنگوی وزارت خارجه چین در بخش دیگری از سخنانش گفت: مدتی است که دو کشور آمریکا و استرالیا به موضوع «تهدید بودن» چین دامن می زنند و در رشته مسائلی علیه چین، سیاه نمایی می کنند در این مورد چین نارضایتی و مخالفت قاطعانه خود را اعلام و مراتب اعتراضش را به آمریکا و استرالیا ابلاغ کرده است.

وی در واکنش به دیدار وزرای خارجه و دفاع استرالیا و آمریکا که در آن نشست بر تقویت همکاری های نظامی تاکید کردند گفت: با توجه به مذاکره ۲+۲ میان وزرای امور خارجه و دفاع آمریکا و استرالیا، چین از این دو کشور می خواهد نگاه خود را نسبت به پکن تصحیح کنند و از گفتار و رفتار مداخله جویانه در امور سیاسی و داخلی چین و آسیب زدن به منافع این کشور دست بردارند تا شرایط مفید برای توسعه روابط پکن با آنها فراهم شود.

این مقام چینی در ادامه از دو کشور آمریکا و استرالیا خواست برای صلح،  ثبات و توسعه منطقه نقش سازنده ایفا کنند.

 

انتقاد مجدد چین از تلاش پمپئو برای تخریب روابط چین و آمریکا

سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین در نشست خبری امروز در واکنش به ادعاهای اخیر سیاستمداران آمریکایی از جمله «مایک پمپئو» که گفته بود «تماس با چین شکست خورده است»  اظهار کرد: این سخنان، حرمت تاریخ را نگاه نداشته و با واقعیات منطبق نیست چین از امثال این سیاستمدار آمریکایی می خواهد اندیشه جنگ سرد و تعصبات ایدئولوژیک خود را کنار بگذارند و به روابط دو کشور به درستی نگاه کنند و به هر گونه گفتار و کرداری که به منافع چین و روابط دو کشور آسیب می زند، خاتمه دهند.

وزیر خارجه چین تاکید کرد: راه هر کشور بر اساس سنت و تاریخ آن کشور و به دست مردمش باید تعیین شود هیچ نیروی بیگانه ای حق انکار راه منتخب دیگر کشورها را ندارد چین و آمریکا با اینکه نظام متفاوتی دارند، اما می توانند به طور مسالمت آمیز همزیستی کنند.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها