کد خبر 92529

یک ماده ضدعفونی کننده انگلیسی که به دلیل سمی بودند و از طریق استنشاق این سم وارد بدن می شود باعث مرگ بیش از 14 هزار نفر در انگلیس شده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، طبق تحقیقات جدید، بیش از ۱۴ هزار نفر در کره جنوبی—۱۰ برابر آنچه قبلاً تصور می‌شد—احتمالاً بعد از استنشاق ضدعفونی‌کننده استفاده شده در دستگاه رطوبت‌ساز (بخور) جان خود را از دست داده‌اند.

این رسوایی سال ۲۰۱۱ بعد از آن که چندین نفر با علائمی مثل آسم و بیماری‌های بینابینی ریه جان باختند، روشن شد و بعد از آن که ۴ زن باردار به دلیل مشکلات ناشناخته ریوی فوت شدند، در مرکز توجه قرار گرفت.

به گزارش روزنامه انگلیسی «تلگراف»، پس از آن مقامات محلی تحقیقاتی را در این خصوص آغاز کردند و نتیجه گرفتند «پلی‌هگزامتیلن گوانیدین»، عامل ضد باکتری که در پاک‌کننده‌های دستگاه‌های رطوب‌ساز استفاده شده وقتی به صورت قطره تنفس می‌شود می‌تواند باعث مرگ شود.

تعداد کسانی که نامشان به عنوان قربانی این رسوایی شعبه محلی شرکت انگلیسی «رکیت بنکیزر» ثبت شد هزار و ۵۵۳ نفر بوده، اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد تلفات احتمالاً بسیار بیشتر است.

تحقیق جدید با مطالعه بر روی ۱۵ هزار و ۴۷۲ بزرگسال بین ۱۹ تا ۶۹ سال به سفارش کمیسیون ویژه فاجعه اجتماعی کره جنوبی، تخمین می‌زند بین ۱۳ هزار تا ۱۶ هزار نفر احتمالاً مرگ مرتبط با این ضد عفونی‌کننده داشته‌اند.

پیش از این یک مدیر اجرایی شعبه محلی این شرکت به ۷ سال زندان به دلیل نقشش در این رسوایی محکوم شده بود. او به دلیل قتل‌تصادفی و تبلیغ دروغین این محصول کشنده مجرم شناخته شد.

رکیت بنکیزر در سال ۲۰۱۱ بعد از آن که مقامات سئول محصولات این شرکت را با مشکلات ریوی مرتبط دانستند، آن‌ها را از بازار جمع‌آوری کرد. نام چند شرکت خرده‌فروش دیگر هم در این پرونده مطرح است.

همچنین بنابر تحقیق جدید، حدود ۶.۳ میلیون نفر از این ضدعفونی‌کننده‌ها بین سال‌های ۱۹۹۴ تا ۲۰۱۱ استفاده کردند. بنابر این تحقیق، در مجموع حدود ۶۷۰ هزار نفر از مشکلات جسمی مرتبط با این مواد رنج بردند./فارس

 

ارسال نظر

تازه ها