کد خبر 92505

اخبار بازار سهام جهان - آسیا

بازار بورس ژاپن امروز تحت تاثیر کاهش شدید ارزش سهام شرکت‌های بزرگ خودروسازی این کشور این بود به طوری که شرکت میتسوبیشی بعد از انتشار گزارش درآمد عملیاتی خود برای سه ماهه منتهی به مارس 2021 که حاکی از کاهش 1 میلیارد و 329 میلیون یورویی بود 12 درصد از ارزش خود را در بورس ژاپن تنها در یک روز از دست داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از سی ان بی سی، بازارهای سهام آسیا در معاملات امروز بعد از ظهر آسیا ترکیبی از کاهش و افزایش را نشان داد و شاخص‌ها با هم یکسو نبودند و این در حالی است که سرمایه‌گذاران همچنان در حال رصد وضعیت پیشرفت ویروس کرونا در جهان هستند.

شاخص‌ سهام کره‌جنوبی در میان بازارهای آسیایی بیشترین رشد را داشت به طوری که شاخص کوسپی این کشور با رشد 1.11 درصدی لیدر رشد بازارهای آسیایی بود. افزایش 4 درصدی قیمت سهام شرکت سامسونگ در بورس کره‌جنوبی مهمترین تاثیر را بر رشد شاخص این کشور گذاشت.

شاخص‌های چینی نیز در معاملات امروز بعد از ظهر با رشد همراه بودند به طوری که شاخص شانگهای بیش از نیم درصد رشد کرد و شاخص شنزن جزئی نیز بیش از 1 درصد افزایش یافت. از طرف دیگر در منطقه خودمختار هنگ‌کنگ شاخص بورس هانگ سنگ رشد نیم درصدی را در معاملات امروز ثبت کرد.

در ژاپن اما روند بازار برعکس بود و این بازار تحت تاثیر معاملات شرکت‌های خودروسازی قرار گرفت. شاخص نیککی حدود 0/1 درصد کاهش یافت  و شاخص تاپیکس که نوسانات شرکت‌های ژاپنی بورس توکیو را اندازه‌گیری می‌کند حدود 0/3 درصد کاهش یافت.

قیمت سهام شرکت خوروسازی «میتسوبیشی موتورز» حدود 12 درصد در معاملات روز سه‌شنبه کاهش یافت و بدین ترتیب سرمایه‌گذاران این شرکت سهام خود را به صورت انبوه در بورس عرضه کردند. دلیل ریزش سنگین قیمت سهام این شرکت گزارش درآمدی سه ماهه اول سال آینده بود. در این گزارش این شرکت اعلام کرد درآمد عملیاتی منتهی به 31 مارس 2021 حدود 140 میلیارد ین معادل 1 میلیارد و 329 میلیون دلار کاهش خواهد یافت. انتشار همین گزارش کافی بود تا سهامداران این شرکت فرار را بر قرار ترجیح دهند. افزایش قیمت سهام شرکت «فوجی فیلم» هم نتوانست ریزش 12 درصدی این شرکت در بورس توکیو را جبران کند.

همچنین شرکت «نیسان موتورز» در معاملات امروز بورس ژاپن با کاهش 3 درصدی مواجه شد تا خودرویی‌ها روز بدی را برای سرمایه‌گذاران بازار سهام ژاپن رقم بزنند.

قیمت سایر سهام شرکت‌های خودروسازی ژاپن نیز با افت قیمت مواجه شد به طوری که شرکت تویوتا 1.5 درصد و شرکت هوندا نیز بیش از 1 درصد از ارزش خود را در بازار امروز ژاپن از دست دادند.

در استرالیا نیز شاخص بورس این کشور با کاهش 0.14 درصدی روبر شد و به این ترتیب شاخص MSCI آسیا – پاسیفیک به غیر از ژاپن که میانگین نوسانات شاخص‌های آسیایی را اندازه‌گیری می‌کند با توجه به این که شامل بورس ژاپن نمی‌شود با رشد 0/7 درصدی به کار خود پایان داد.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها