کد خبر 92308

دولت چین اعلام کرد در واکنش به تعرض آمریکا به کنسول گری این کشور در شهر هیوستون تگزاس واکنش مناسب را خواهد داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، وزارت خارجه چین در واکنش به تعرض آمریکا به ساختمان کنسولگری این کشور در هوستون تگزاس اعلام کرد چین در این زمینه واکنش مناسب و لازم را نشان خواهد داد.

در بیانیه ای که وزارت خارجه چین روز شنبه صادر کرد آمده است: ساختمان کنسولگری چین در هوستون، یک مکان دیپلماتیک و دارایی ملی چین است و مطابق کنوانسیون وین در رابطه با پیمان کنسولی میان چین و آمریکا، واشنگتن نباید به هیچ وجه به کنسولگری چین در هوستون تعرض کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: چین نسبت به ورود اجباری ایالات متحده به کنسولگری چین در هوستون اعتراض شدید کرده و در این زمینه اعتراضی را به صورت رسمی به طرف مقابل ارایه کرده است.

گزارش ها حاکی است مقام‌های فدرال ایالات متحده شامگاه روز گذشته /جمعه/ وارد ساختمان کنسولگری چین در شهر هوستون تگزاس که دونالد ترامپ دستور تعطیلی آن را داده بود شدند.

شاهدان گفته‌اند که یکی از این افراد ظاهرا «کلیف سیگرووز» مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در امور ماموریت‌های خارجی بوده، اما هیچ یک از این افراد به پرسش خبرنگاران درباره هویتشان پاسخی ندادند.

براساس این گزارش پس از آنکه این افراد درب پشتی کنسولگری چین را باز کرده و وارد ساختمان شدند دو تن از اعضای اداره امنیت دیپلماتیک وزارت خارجه آمریکا رسیده و در مقابل درب به عنوان محافظ ایستاده‌اند این دو نفر نیز پاسخی به پرسش‌های خبرنگاران نداده‌اند.

آمریکا روز چهارشنبه ۷۲ ساعت به چین مهلت داد تا کنسولگری خود در هوستون تگزاس را تعطیل کند آخرین کارکنان این کنسولگری، به گفته خبرگزاری رویترز، ساعات ۴ بعدازظهر روز گذشته /جمعه/ به وقت محلی کمی پیش از ورود افراد ناشناس ساختمان را ترک کرده‌ بودند.

پکن نیز روز جمعه در اقدامی مشابه از واشنگتن خواست تا کنسولگری این کشور را در چنگدو تعطیل کند.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها