کد خبر 92213

به دنبال تصمیم آمریکا مبنی بر تعطیلی کنسول گری چین در تگزاس

به دنبال تصمیم آمریکا مبنی بر تعطیلی کنسول گری چین در شهر هیوستون تگزاش چین نیز از آمریکا خواست کنسول گری خود در جنوب غرب چین را تعطیل کند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، وزارت خارجه چین با انتشار بیانیه ای اعلام کرد از آمریکا خواسته است در واکنش به دستور این کشور برای تعطیلی کنسولگری چین در «هوستون» آمریکا، کنسولگری خود در «چنگدو» واقع در جنوب غرب چین را ببندد.

 وزارت خارجه چین همچنین از آمریکا خواسته است تمام فعالیت ها و عملیات های خود را در این کنسولگری تعطیل کند،  چین صبح امروز جمعه این تصمیم خود را به سفارت آمریکا در پکن اطلاع داده است.

آمریکا دارای ۵ کنسولگری در شهرهای گوانگجو، شانگهای، شن یانگ، چنگدو و ووهان است و یک کنسولگری در هنگ کنگ است، کنسولگری چنگدو، تنها کنسولگری آمریکا در جنوب غرب چین است.

در بیانیه وزارت خارجه چین آمده است ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه با درخواست ناگهانی خود مبنی بر بستن کنسولگری چین در هوستون، اقدامات تحریک آمیز یک جانبه ای را علیه چین آغاز کرد این اقدام ایالات متحده به طور جدی ناقض قوانین بین المللی، هنجارهای اساسی روابط بین الملل و شرایط کنوانسیون کنسولی چین و آمریکا است و به شدت به روابط چین و آمریکا آسیب می رساند.

چین تاکید کرده است اقدامی که توسط پکن صورت گرفته، پاسخی مشروع و ضروری به اقدام ناعادلانه ایالات متحده است این اقدام مطابق با حقوق بین الملل، هنجارهای اساسی روابط بین الملل و شیوه های دیپلماتیک عادی است.

در ادامه این بیانیه آمده است: اوضاع فعلی در روابط چین و آمریکا آن چیزی نیست که چین خواستار آن باشد ایالات متحده مسئول همه این مشکلات است.

وزارت خارجه چین در پایان یک بار دیگر از ایالات متحده آمریکا خواسته است بلافاصله تصمیم اشتباه خود را پس بگیرد و شرایط لازم را برای بازگرداندن روابط دو جانبه ایجاد کند.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها