کد خبر 92136

آمریکا و چین که تنش های زیادی بر سر کرونا داشته اند و این تنش ها هر روز در حال افزایش بوده است با بسته شدن سفارت چین در یکی از ایالت های آمریکا به اوج خود تا امروز رسید.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، از سوی دیگر وزارت دادگستری آمریکا دیروز (سه‌شنبه) برای دو دانشجوی چینی به اتهام  تلاش برای هک شرکت‌های دارویی غربی با هدف سرقت اطلاعاتی درباره  واکسن ویروس کرونا، کیفرخواست صادر کرده است.

بر اساس این کیفرخواست " لی شیائوو" و "دونگ جیاشیدو" 2  دانشجوی مهندسی سابق چینی با تلاش برای رخنه به سیستم‌های کامپیوتری شرکت‌های داروسازی در کنار هدف قرار دادن نهادها و فعالان حقوق بشر مخالف دولت چین  متهم شده‌اند.

پلیس فدرال آمریکا دیروز (سه‌شنبه) ضمن اعلام این کیفرخواست وزارت دادگستری، دولت پکن را به رفتار همانند یک "سندیکای تبه‌کاری سازمان یافته" متهم کرده است.

همزمان "مارک اسپر" وزیر دفاع آمریکا نیز دیروز در اظهاراتی در نشست مجازی "اندیشکده بین‌المللی مطالعات راهبردی" انگلیس گفت: "آمریکا ارسال ناو‌های جنگی به منطقه برای مقابله با سیاست‌های توسعه‌طلبانه چین و فروش سلاح به تایوان را ادامه می‌دهد."

اسپر تاکید کرد کشورش با هدف آمادگی برای درگیری احتمالی با چین، در حال تجهیز و مستقر کردن نیرو‌های خود در سراسر آسیاست. او در عین حال تاکید کرد با همتای چینی خود صحبت کرده و آماده است تا پایان سال جاری میلادی برای گفتگو با مقامات چینی راهی پکن شود.

پیشتر روزنامه نیویورک تایمز آمریکا هم در گزارشی اختصاصی از وجود طرحی در دولت ترامپ خبر داده که بر اساس آن با امضای فرمان اجرایی ترامپ، سفر 92 میلیون عضو حزب کمونیست چین به خاک ایالات متحده آمریکا ممنوع شود. این طرح همانند طرح ممنوع کردن سفر اتباع 7 کشور مسلمان به خاک آمریکاست.

دولت چین در واکنش به اقدام دولت واشنگتن در تعطیلی کنسولگری این کشور در تگزاس، تهدید به مقابله ‌به ‌مثل کرده است.

"ونگ ونبین"، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در این زمینه اظهار داشت: "بستن یک جانبه کنسولگری چین در هیوستون در بازه زمانی کوتاه، یکی از نشانه‌های آشکار گسترش تنش توسط واشنگتن علیه پکن است."

او هشدار داد: "در صورتی که آمریکا از تصمیم خود منصرف نشود، پکن به اقدامات متقابل متوسل خواهد شد."

روابط دوجانبه آمریکا و چین از سال 2018 و همزمان با اعمال جنگ تجاری و تعرفه‌ای ترامپ علیه کالاهای چینی، متشنج شده است.

 پس از آغاز همه‌گیری ویروس کرونا روابط واشنگتن – پکن متشنج‌تر هم شده است. مقامات آمریکا دولت چین را به پنهانکاری و عدم ارایه اطلاعات درست و به موقع درباره ویروس کرونا متهم می‌کنند؛ اتهامی که مقامات چینی آن را رد می‌کنند.

ترامپ و پمپئو عامدانه از واژه "ویروس چینی" و یا "ویروس ووهان" برای نام بردن ویروس جدید کرونا (کووید19) استفاده می‌کنند؛ و این اقدام آنها بارها با انتقاد طرف چینی مواجه شده است./عصر ایران

 

ارسال نظر

تازه ها