کد خبر 91930

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران در مصاحبه‌ای گفته است که ایران به طالبان تجهیزان نظامی نمی دهد و رابطه سیستماتیکی با این گروه ندارد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، سید عباس عراقچی در گفت‌وگو با شبکه طلوع نیوز افغانستان در مورد روابط ایران و طالبان گفت: چند سالی است همان‌طوری که با  دیگر گروه‌های افغانستانی تماس داشتیم با آن‌ها (طالبان) هم تماس‌هایی داشتیم؛ نظرات‌شان را شنیدیم، نظرات خودمان را هم گفتیم، در یک مقطعی هم نمایندۀ آن‌ها به ایران سفر کرد، با من گفت‌وگو کرد. یک‌بار دیگر هم نمایندۀ دیگر طالبان به ایران آمد که با وزیر خارجه ما ملاقات کرد.

عباس عراقچی با تأکید بر اینکه طالبان در ایران دفتری ندارد، برخی ادعاها مبنی بر اینکه ایران به طالبان تجهیزات داده و آنها را آموزش می‌دهد، رد کرد.

این دیپلمات ارشد کشورمان گفت:  سیاست ما نسبت به طالبان روشن است و همه ماهیت طالبان را می‌شناسند و می‌دانند چه کشورهای آنها را ایجاد کردند، اکنون در کجا مستقر هستند و با چه کشورهای مذاکره می‌کنند .

معاون وزیر خارجه کشورمان گفت: ما معتقد به حفظ قانون اساسی و ساختارهای سیاسی افغانستان هستیم و معتقدیم که طالبان اگر می‌خواهد در قدرت مشارکت کند باید وارد گفتگو با دولت قانونی افغانستان و دیگر گروه‌ها در این کشور شود.

عراقچی با اشاره به مذاکرات دولت آمریکا با طالبان و انعقاد تفاهم‌نامه با آنها تاکید کرد: ما به طالبان پول و تسلیحات ندادیم و در غیاب دولت افغانستان با طالبان مذاکره نکرده‌ایم  و یا پیمانی نبسته‌ایم.
 
عراقچی همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود در این مصاحبه گفت: هیچ عمد و یا سیاستی برای برخورد با اتباع افغانستانی در ایران وجود ندارد.

فاطمیون به اجبار به سوریه برای جنگ به داعش اعزام نشدند
عباس عراقچی در ادامه گفت‌وگوی خود با شبکه طلوع نیوز افغانستان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی از مردم در افغانستان معتقد هستند که تهران در قالب گروه« فاطمیون» مهاجران افغانی در ایران  را به اجبار برای جنگ به سوریه اعزام کرده است، اظهار کرد:  در مورد جنگ سوریه بهتر است بگوییم جنگ با گروه تروریستی داعش.

 وی با بیان اینکه یک مبارزه بین‌المللی علیه داعش شکل گرفت که ایران نیز در آن نقش مهمی داشت، تصریح کرد: ما اعتقاد داریم که اگر با داعش در عراق و سوریه مقابله نمی‌کردیم باید در خیابان‌های تهران، کابل، پاریس و لندن با آنها مبارزه می‌کردیم و خود اروپایی‌ها نیز به این نتیجه رسیده‌اند.

 وی با بیان این که در جنگ علیه داعش نیروهای مختلفی حضور داشتند و گروه فاطمیون نیز متشکل از نیروهای مجاهدی است که به صورت داوطلبانه و به اختیار خودشان در  جنگ علیه داعش شرکت کرده‌اند و در شکست داعش نقش داشتند در پاسخ به برخی از ادعاها مبنی بر اینکه اجباری برای شرکت آنها در این جنگ وجود داشته است، خاطرنشان کرد: شما  حتی یک نفر را نیز نمی‌توانید پیدا کنید که به اجبار رفته باشد.

عراقچی ادامه داد: در جنگ با  داعش و دفاع از حرمین در سوریه، داوطلبان شیعه زیادی بودند که به صحنه آمدند و گروه فاطمیون نیز  نیروهای داوطلبی  بودند که خالصانه و به درخواست خودشان در این عرصه حضور پیدا کردند.

عراقچی ادامه داد: به نظر من آنها از امنیت افغانستان دفاع کردند و اگر ما با داعش در سوریه نمیجنگیدیم باید در کابل با آنها می‌جنگیدیم، چنان که اکنون نیز می‌بینیم برخی از  کشورها تعدادی از نیروهای داعش را به افغانستان منتقل کرده‌اند.

 عراقچی تاکید کرد: نیروهای  فاطمیون نیروهای ایثارگری هستند که جان خود را برای دفاع از امنیت افغانستان و منطقه ایثار کردند  و هیچ اجباری در اعزام آنها برای جنگ داعش وجود نداشته است.

عراقچی در ادامه اظهارات خود با بیان اینکه ما آرزوی  تحقق صلح در افغانستان داریم، در پاسخ به این سوال که آیا ایران حاضر است که میزبان مذاکرات صلح افغانستان باشد، گفت:  اگر چنین درخواستی را دولت افغانستان ارائه کند بله.

 این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین در پاسخ به این سوال که  آیا به نظر وی طالبان امروز با طالبانی که ۸ دیپلمات ایران را در مزارشریف به شهادت رساند، تفاوت دارد، اظهار کرد: دیدگاه‌های مختلفی در این زمینه مطرح است، برخی معتقدند که هیچ تفاوتی ندارد، برخی نیز معتقدند که طالبان درس‌هایی را از گذشته گرفته و تغییر کرده است و برخی نیز می‌گویند ما با یک طالبان مواجه نیستیم بلکه با گروه‌های مختلفی در داخل طالبان مواجه هستیم، بنابراین قبول دارم که دیدگاه‌های مختلفی در مورد طالبان وجود دارد.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که نظر ایران چیست که دولتی شبیه دهه ۹۰ و اوایل ۲۰۰۰ بار دیگر در افغانستان ایجاد شود، گفت: ما معتقدیم قانون اساسی و نظام سیاسی کنونی افغانستان محصول مجاهدت‌ها و خون هزاران قربانی است و باید این نظام سیاسی را حفظ کنیم، باید واقعیت‌ها در افغانستان را ببینیم.

 وی با بیان این که طالبان نیز  بخشی از واقعیت در افغانستان است، گفت: ما باید طالبان را وادار کنیم که اگر می‌خواهد وارد عرصه قدرت شود در  قالب این ساختار و سیستم وارد عرصه شود و  در مذاکرات بین‌الافغانی شرکت کند.

عراقچی همچنین با بیان اینکه گفتگوهای ایران با طالبان با اطلاع دولت افغانستان صورت گرفته است و ایران نتایج گفتگوهای خود را به دولت افغانستان اعلام کرده است، گفت: حوادث و تحولات منطقه نشان داده راهی که ایران رفته است راه  صحیحی بوده است.

عراقچی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا مذاکرات صلحی که آمریکایی‌ها در افغانستان آغاز کرده‌اند از جمله توافق آنها با طالبان منجر به تحقق صلح در افغانستان می‌شود، افزود: این سوال مهمی است. ما به نیت دولت آمریکا شک داریم، آمریکا به دنبال خیر افغانستان و منطقه نیست، ما معتقدیم  که هر حرکتی که صورت می‌گیرد باید برای تحقق صلح در افغانستان باشد و باید ساختار سیاسی و قانون اساسی افغانستان حفظ شود و باید زمینه‌ای فراهم شود تا گروه‌های مختلف افغانستانی در قالب این سیستم بتوانند در قدرت مشارکت کنند.

منبع: ایسنا 

ارسال نظر

تازه ها