کد خبر 91919

هفته نامه انگلیسی آبزرور گزارش داد

دولت انگلیس در مذاکرات خود اعتراف کرد که دلیل عدم مشارکت با هواوی برای راه اندازی اینترنت نسل پنجم ناشی از فشار ترامپ بوده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، هفته‌نامه آبزرور روز یکشنبه گزارش داد که مقامات دولت انگلیس در گفت‌وگوهای پشت پرده با غول فناوری هوآوی اعتراف کرده‌اند که بخشی از تصمیم لندن برای ممنوعیت مشارکت این شرکت در طرح راه‌اندازی اینترنت نسل پنجم ناشی از فشارهای گسترده دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بوده است.

براساس این گزارش، انگلیس به مدیران ارشد هوآوی گفته که مسائل ژئوپلیتیک در تصمیم اخیر لندن دخیل بوده و این احتمال وجود دارد نظر دولت در آینده تغییر کند. این بدین معناست که اگر دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر(آبان) پیروز نشود و موضع ضد چینی واشنگتن تعدیل کند، لندن همچنان تمایل دارد که دوباره به توافق با هوآوی بازگردد.  

دولت انگلیس بهمن ماه گذشته به رغم فشارهای کاخ سفید با مشارکت هوآوی در طرح راه‌اندازی اینترنت پرسرعت نسل پنجم در این کشور موافقت کرده بود.   براساس این تصمیم، هوآوی به صورت محدود در طرح راه‌اندازی اینترنت پرسرعت انگلیس مشارکت داده شد.

با این حال دولت آمریکا فشارهای فزاینده‌ای را علیه تصمیم دولت انگلیس آغاز کرد تا در این رابطه تجدیدنظر کند.

برهمین اساس «اولیور داودن» وزیر فرهنگ، رسانه و امور دیجیتال انگلیس سه‌شنبه گذشته در یک عقب نشینی آشکار از تجدیدنظر دولت برای ادامه همکاری با هوآوی خبر داد و اعلام کرد که در پی تحریم‌های آمریکا، هوآوی از مشارکت در طرح راه‌اندازی اینترنت نسل پنجم منع خواهد شد.    

وی افزود که از پایان امسال تمام خریدهای فنی از هواوی ممنوع و تجهیزات این شرکت باید تا سال ۲۰۲۷میلادی از زیرساخت‌های شبکه مخابراتی انگلیس حذف شود.

تصمیم دولت انگلیس اگر چه باعث خرسندی ترامپ و طرفدارانش در انگلیس شد اما وعده انتخاباتی بوریس جانسون برای ارتقاء زیر ساخت اینترنت کشور را به محاق برد. نخست وزیر انگلیس در مقابل وعده انتخاباتی جرمی کوربین، رهبر سابق حزب کارگر برای ارائه اینترنت رایگان گفته بود که دولت حزب محافظه کار تا پنج سال دیگر تمام خانه‌ها و ساختمان‌های تجاری را به اینترنت پرسرعت مجهز خواهد کرد.

از سویی رسانه‌های انگلیس تصمیم دولت را اینگونه تعبیر کردند که بوریس جانسون به رئیس جمهوری کشوری که در آستانه انتخابات جنگ تبلیغاتی به راه‌انداخته وفادارتر از تعهدات داخلی اوست.

دونالد ترامپ هفته گذشته، تصمیم انگلیس را مورد تحسین قرار داد و گفت: ما کشورهای بسیاری را قانع کردیم- و بیشتر این کار را خود من انجام دادم؛ از هوآوی استفاده نمی‌کنم چرا که فکر می‌کنم یک ریسک امنیتی ناایمن است.

با این حال سفیر چین تصمیم انگلیس را دلسردکننده و اشتباه توصیف و تصریح کرد که این اقدام به اعتماد دو کشور لطمه جدی زده است.

«لیو ژیاومنیگ» با ایراد سخنانی در مرکز اصلاحات اروپایی، نخست وزیر انگلیس را شریک کوچک‌تر رئیس جمهوری آمریکا خواند که تسلیم فشارهای او و آنهایی شد که چین را دشمن خود می‌پندارند.

وی گفت: آنهایی که چین را یک رقیب یا دشمن فرض می‌کنند در اشتباه هستند؛ هدف غلطی را انتخاب کرده‌ و مسیر اشتباهی را طی می‌کنند.

روابط پکن و لندن بر اثر فشارهای آمریکا در حالی در شیب نزولی قرار گرفته که بیشتر انگلیسی‌ها تصور می‌کنند، چین در ۵۰ سال آینده قدرتمندتر از آمریکا خواهد بود.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها