کد خبر 91482

سخنگوی کرملین

سخنگوی کرملین در واکنش به سطح روابط دو کشور روسیه و آمریکا گفت که روابط این دو کشور در بدترین دوران خود قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، دمیتری پسکوف در برنامه مسکو، کرملین و پوتین در شبکه یک تلویزیون دولتی روسیه با بیان این مطلب افزود: می توان گفت در تمامی زمینه های مورد مذاکره در چنین شرایطی قرار داریم و همه چیز در حال از دست رفتن است و در نقطه پایانی قرار داریم و شرایط بسیار بد است.

وی ادامه داد: این وضعیت نه تنها در روابط دوجانبه بلکه در سطوح مختلف مسئولیت بین المللی دو کشور نیز دیده می شود که به روابط چند جانبه بر می گردد مخصوصا در خصوص کنترل تسلیحات و ثبات استراتژیک که تمامی پیمان ها در حال از بین رفتن هستند.

گفتنی است، سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز چند روز پیش گفته بود: ما دیگر به آمریکا نمی‌توانیم اعتماد کنیم و این کشور را شریک خود در ثبات استراتژیک بدانیم چرا که مسکو دور نمای پیمان آسمان‌های باز را پایان یافته می بیند و از فروپاشی پیمان دیگری توسط آمریکا متاسف است.

وی ادامه داد: ما شاهدیم که معاهده آسمان های باز به دلیل اقدامات ایالات متحده در حال فروپاشی است هر چند که کرملین خواستار چنین وضعیتی نبود.

در هفته‌های اخیر بی‌اعتمادی بیشتری میان واشنگتن و مسکو ایجاد شده و دلیل آن خروج آمریکا از پیمان «آسمان‌های باز» است. واشنگتن اول خرداد ماه مدعی شد که در واکنش به اقدامات روسیه، از پیمان آسمان‌های باز خارج می‌شود. معاهده آسمان‌های باز توافقنامه‌ای بین ۳۴ کشور جهان است که سال ۲۰۰۲ به امضا رسید و به اجازه پرواز هواپیماهای تجسسی بر فراز مناطق کشورهای عضو این معاهده ارتباط می‌یابد.

کارشناسان بر این باورند با توجه به اینکه معاهده مذکور برای ایجاد درکی متقابل و اطمینان به کشورهای امضاکننده در خصوص همه تحرکات و فعالیت‌های نظامی که ممکن است سبب نگرانی آن‌ها شود، امضا شده‌ است، خروج آمریکا از آن بذر بی‌اعتمادی را خواهد کاشت. چرا که این معاهده به منظور افزایش اعتماد میان کشورهای عضو ناتو با بلوک شرق پس از جنگ سرد طراحی شده‌بود که آن هم از سوی آمریکا بی‌اثر شد.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها