کد خبر 91307

دولت کابل تعداد زیادی از زندانیان طالبان را به منظور پیمان صلح آزاد کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از خبرگزاری رویترز، اختلاف بر سر ۶۰۰ زندانی از کل ۵ هزار زندانی که طالبان می‌خواهد آزاد شوند، مانع شروع مذاکرات صلح شده است.

در حالی که آزادی زندانیان از سمت هر دو طرف اتفاق افتاده، دولت افغانستان گفته به دلایل امنیتی نمی‌خواهد برخی زندانیان را آزاد کند و متحدان غربی‌اش نیز با آزادی برخی از این زندانیان مخالف هستند.

"جاوید فیصل"، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان به رویترز گفت: آن‌ها (طالبان) لیست دیگری از اسامی زندانیان به ما داده‌اند؛ روند آزادی زندانیان ادامه پیدا می‌کند اما مذاکرات مستقیم نیز باید فوراً آغاز شوند.

طالبان برای اظهار نظر در این باره، در دسترس نبوده و مشخص نیست که آیا آن‌ها قصد دارند بنا بر آزادی زندانیان، مذاکرات را آغاز کنند یا خیر.

آمریکا و طالبان توافقی را مبنی بر عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی در ازای تضمین امنیت طالبان در ماه فوریه منعقد کردند. به عنوان بخشی از این پیمان، طالبان توافق کرد بخشی از مذاکرات تقسیم قدرت را با دولت تحت حمایت آمریکا (افغانستان)، آغاز کند.

اما یک مقام ارشد دولتی گفت هنوز توافقی بر سر آغاز مذاکرات وجود ندارد. وی اظهار کرد: دولت روند آزادسازی را طی روزهای آینده آغاز و این روند را چه طالبان موافقت کند چه نکند، تکمیل خواهد کرد.

یک منبع دیپلماتیک گفت زلمای خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا که بر مذاکرات با طالبان نظارت داشته، در حال فشار بر رهبران طالبان در راستای توافق بر مسئله زندانیان است و امیدی وجود دارد که موانع برطرف شوند./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها