کد خبر 90902

با اعلام کاخ الیزه

منابع رسانه‌ای فرانسه اعلام کردند ادوارد فیلیپ نخست‌وزیر فرانسه از سمت خود استعفا کرد و امانوئل ماکرون استعفای وی را پذیرفته است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد،  کاخ الیزه روز جمعه از استعفای "ادوارد فیلیپ" نخست وزیر فرانسه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فیلیپ تقاضای استعفای دولت خود را به امانوئل مکرون رییس جمهوری اعلام کرد و مکرون نیز آن را پذیرفت.

این خبرگزاری به جزییات بیشتر از جمله دلایل استعفا اشاره‌ای نکرده است.
فیلیپ تا زمان معرفی کابینه جدید ، به انجام امور دولت ادامه خواهد داد.
با وجود آن که مقام‌های فرانسوی در هفته‌های اخیر به خاطر شیوه برخورد با بحران ویروس کرونا با انتقادات زیادی روبرو هستند، اما محبوبیت فیلیپ در هفته‌های گذشته بشدت افزایش یافت.

استعفای فلیپ چند روز پس از آن روی می‌دهد که وی با کسب ۵۸ درصد آرا در انتخابات شهرداری‌های فرانسه پیروزی چشمگیری به دست آورد.

انتخابات شهرداری ها در فرانسه بویژه پایتخت و شهرهای بزرگ، رویداد مهمی به شمار می‌رود که نتایج آن می‌تواند در ساختار و ترکیب قدرت سیاسی تأثیرگذار باشد.

از این رو این انتخابات آزمون مهمی برای مکرون رئیس جمهوری فرانسه و حزب وی به شمار می‌رفت اما این حزب در این انتخابات در شهرهای بزرگ فرانسه نتوانست کرسی‌های قابل توجه‌ای کسب کند.

این در حالی است که با وجود برخی پیش‌بینی‌ها، مکرون امیدوار بود حزبش بتواند با پیروزی در این انتخابات زمینه ای برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۲ باشد.اما به نظر می‌رسد نتیجه انتخابات، ضربه‌ای به وجهه سیاسی مکرون وارد آورده است،در واقع شکست حزب رییس جمهوری فرانسه بیش از پیش نشان دهنده ضعف عملکرد مکرون و نارضایی شهروندان از وی است.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها