کد خبر 90838

مرکز آمار چین گزارش داد

طبق امارهای اقتصادی منتشر شده سود صنعتی در چین 6 درصد افزایش یافته و امیدها برای احیای اقتصاد چین افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، داده های دفتر ملی آمار چین نشان می دهد سود شرکت های بزرگ صنعتی چین در ماه مه به ۵۸۲ میلیارد و ۳۴۰ میلیون یوان (۸۲.۲۸ میلیارد دلار آمریکا) رسیده است افزایش سود این شرکت ها در حالی است که در ماه آوریل /۱۲ فروردین تا ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۹/ این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴.۳ درصد کاهش یافته بود.

این روند نشانگر بهبود تدریجی و از سرگیری فعالیت شرکت های صنعتی پس از رکود ناشی از همه گیری ویروس کرونا و نتیجه مهم پیشگیری و کنترل موثر این بیماری و متعاقب آن از سرگیری فعالیت های اقتصادی است.

گزارش حاکی است به دلیل کاهش فشارهای هزینه، بهبود در تقاضای بازار و سیاست های حمایتی مرتبط، سودآوری در صنایع فرآوری نفت، انرژی، صنایع شیمیایی و فولادی به میزان قابل توجهی بهبود یافته است.

سود صنعت فرآوری نفت که در ماه آوریل ۲۱.۸۰ میلیارد یوان کاهش یافته بود در ماه مه به ۱۱.۶۲ میلیارد یوان یعنی ۸.۹ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل رسیده است.

علیرغم بهبود شرایط کار و تولید در چین، کارشناسان چینی هشدار داده اند اگرچه سود صنعتی در این کشور برای نخستین بار در سال جاری رشد داشته است، اما پایداری و استمرار این سود نیاز به حمایت بیشتری دارد زیرا تقاضای مصرف تحت تأثیر بیماری همه گیر کرونا هنوز ضعیف است.

با این حال داده های مرکز آمار چین نشان می دهد که برای دوره ژانویه تا ماه مه (چهار ماه نخست سال جاری میلادی)، سود شرکت های بزرگ صنعتی چین ۱۹.۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته است.

بررسی داده های منتشر شده همچنین حاکی است سود بنگاه های دولتی چین در چهار ماه نخست سال جاری ۵۲.۷ درصد کاهش یافته است.

افزایش سود صنعتی شرکت های بزرگ چین بعد از یک دوره چهار ماهه رکود ناشی از شیوع ویروس کرونا می تواند نشانه ای از احیای غول اقتصادی چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان باشد.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها