کد خبر 90485

پاکستان امادگی خود را برای بازگشایی مرز مشترک کرتاپور اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، دولت پاکستان روز شنبه آمادگی خود را برای بازگشایی گذرگاه مرزی مشترک با هند موسوم به "کرتاپور" و تسهیل سفر زائران سیک به این کشور که بیش از سه ماه به علت شیوع ویروس کرونا بسته شده بود ، اعلام کرد.

تصمیم دولت اسلام‌آباد برای بازگشایی منطقه مرزی کرتارپور، معبدی به همین نام که جامعه سیک آن را مقدس می‌دانند، گام جدیدی برای بهبود روابط میان پاکستان و هند پس از ماه‌ها تنش‌های سیاسی، دیپلماتیک و مرزی به شمار می‌رود. 

تنش‌ها میان دو رقیب هسته‌ای شبه قاره طی هفته‌های اخیر همزمان با افزایش درگیری‌های مرزی در خط کنترل مرزی، با متهم کردن یکدیگر به نقض هنجارهای دیپلماتیک و جلوگیری از تردد آزادانه دیپلمات‌ها وارد مرحله جدیدی شد. 

در چنین اوضاعی اعلام آمادگی پاکستان برای بازگشایی گذرگاه مشترک مرزی کرتارپور که هدف اصلی از تاسیس آن تسهیل در سفر شهروندان سیک هندی به پاکستان و برگزاری آیین‌های مذهبی خود در منطقه مرزی این کشور، گامی نو برای بهبود مناسبات شکننده میان اسلام آباد و دهلی نو به شمار می‌رود. 

براساس این گزارش، وزارت امور خارجه پاکستان امروز اعلام کرد: این کشور آماده است تا روز دوشنبه مرز کرتارپور را به مناسبت سالگرد درگذشت "مهاراجا رانجیت سینگ" و برای حضور شهروندان سیک از هند باز کند. مهاراجا رانجیگ سینگ معروف به "شیر پنجاب" در قرن نوزدهم رهبر امپراتوری سیک‌ها بود و در ۲۷ ژوئن ۱۸۳۹ در لاهور پاکستان از دنیا رفت. 

دولت پاکستان گفت: گذرگاه مرزی کرتارپور به دلیل شیوع بیماری همه گیر کووید-۱۹، در شانزدهم مارس امسال بسته شد اما از آنجایی که اماکن مذهبی در سراسر جهان مطابق پروتکل‌های بهداشتی گشود شده است، پاکستان نیز براساس تمهیدات بهداشتی این منطقه مرزی را برای شهروندان سیک از هند باز می‌کند. 

اسلام‌آباد همچنین از دهلی‌نو برای تدوین چارچوپ مشترک جهت اطمینان از پایبندی شهروندان هندی به دستور العمل‌های بهداشتی جهت بازگشایی گذرگاه مشترک مرزی دعوت به همکاری کرد. 

گذرگاه مرزی جدید کرتاپور میان پاکستان و هند آبانماه سال گذشته با حضور «عمران‌خان» نخست وزیر پاکستان و برخی از شخصیت‌های نام‌آشنای هندی در نقطه صفر مرزی دو کشور افتتاح شد. 

کریدور کرتارپور به طول چهار کیلومتر، سفر شهروندان سیک (به ویژه از هند) را به شهری با همین نام در شرق پاکستان را که مقدس‌ترین مکان جامعه سیک‌های هند است، تسهیل می‌کند. 

پیشتر دولت هند درخواستی را برای طرف پاکستانی ارسال کرد تا شهروندان هندی از جامعه سیک نیز آن سوی مرز بتوانند به معبد کرتارپور دسترسی داشته و با همین هدف دو کشور اقدام به ساخت یک جاده مخصوص برای تردد اتباع هندی کردند. 

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها