کد خبر 90427

سازمان ملل خواستار بازبینی و نظارت بر روس چین برای حفظ حقوق بشر در این کشور شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد،  به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، ده‌ها کارشناس که در هیات‌های مختلف شورای حقوق بشر سازمان ملل فعال هستند نگرانی خود را درباره رفتار چین با اقلیت‌های قومی در تبت و منطقه سینکیانگ، اتهامات استفاده از زور و فشار بیش از حد علیه معترضان و گزارش‌هایی مبنی بر اقدامات تلافی جویانه علیه افرادی که درباره شیوع ویروس کرونا افشاگری کردند، ابراز داشتند.

کارشناسان همچنین نگرانی خود را بابت پیش‌نویس قانون جدید امنیت ملی برای هنگ کنگ نیز ابراز کردند که نقض وضعیت ویژه این دولتشهر محسوب می‌شود.

هیات دیپلماتیک چین در ژنو در وبسایت خود کارشناسان را به تخلف از دستوراتشان متهم کرد و گفت که تعداد اندکی از کارشناسان به این بیانیه نادرست علیه چین ملحق شده‌اند.

این هیات در بیانیه‌ای اعلام کرد: چین این اظهارات را رد و قویا آن را محکوم می‌کند. قریب به ۱.۴ میلیارد نفر در صلح، آرام و آزادی در کنار هم در چین زندگی می‌کنند. حقوق مردم در سینکیانگ و تبت به طور کامل رعایت می‌شود و چین در مقابله با ویروس کرونا به دستاوردهای زیادی نائل آمده است.

این کارشناسان همچنین به شورای حقوق بشر تاکید کردند تا با فوریت کامل اقدامات مناسب را برای نظارت بر روند حقوق بشر در چین انجام دهند که شامل برگزاری نشست‌های ویژه شورا درباره چین یا ایجاد مکانیسمی به منظور بررسی دقیق وضعیت سالانه حقوق بشری در این کشور می‌شود.

این درخواست از سوی این کارشناسان یک روز پس از آن مطرح شد که زید رعد الحسین، رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل به گروهی از کارشناسان سابق حقوق بشری این نهاد پیوست که درباره تراژدی بشری بالقوه مرتبط با اجرای قانون امنیت ملی در هنگ کنگ ملحق شد./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها