کد خبر 90309

نماینده روسیه در سازمان ملل اعلام کرد بیش از نیمی از کشورها مخالف قطعنامه صادرشده علیه ایران هستند ولی این قطعنامه به دلیل لابی های آمریکا منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، میخاییل اولیانوف روز چهارشنبه در توییت جدیدی نوشت: پس از تصویب قطعنامه ضدایرانی ازسوی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، مخالفان برجام در آمریکا خرسند شده و گفتند که روسیه و چین بار دیگر منزوی و تنها شدند.

وی افزود: در واقع هفت کشور دیگر از حمایت از این قطعنامه خودداری کردند. این کشورها در مجموع بیش از نیمی از جمعیت جهان را تشکیل می دهند. این هم از ادعای شما در مورد تنهایی.

 قطعنامه تروئیکای اروپا علیه ایران، به رغم مخالفت جدی چین و روسیه در نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه ۳۰ خرداد به تصویب رسید.

در این قطعنامه سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه با حمایت آمریکا از ایران خواسته‌اند به ممانعت از دسترسی بازرسان آژانس به ۲ سایت هسته‌ای کشور پایان دهد و با آنها به طور کامل همکاری کند.

 در رای گیری در مورد قطعنامه شورای حکام،  ۲۵ کشور به آن رای مثبت و ۲ کشور رای منفی دادند. ۷ کشور دیگر هم رای ممتنع دادند.

 نماینده دائم روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی پیشتر با انتقاد از این قطعنامه خاطرنشان کرد که قطعنامه شورای حکام در مورد دسترسی به دو مرکز در ایران وضعیت را بدتر می‌کند./ایرنا

 

ارسال نظر

تازه ها