کد خبر 90225

دونالد ترامپ طی فرمانی دستور تعقیب قضایی عاملان تخریب مجسمه های باشکوه آمریکا از جمله جورج واشنگتن و توماس جفرسون را صادر کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا که پیشتر به بهانه تخریب «مجسمه‌های باشکوه» در این کشور توسط معترضان و مخالفان تبعیض نژادی آنها را به دستگیر و حبس شدن تهدید کرده بود، امروز سه شنبه از صدور مجوز برای دستگیری و تعقیب قضایی این افراد خبر داد.

ترامپ که پیش از این به رغم درخواست‌های چهره‌های مختلف سیاسی و فعالان اجتماعی در آمریکا برای جمع آوری مجسمه‌ها و بناهای یادآور دوره برده‌داری در این کشور با این درخواست‌ها مخالفت کرده بود، این بار از صدور فرمانی ویژه برای حفاظت از این مجسمه‌ها و بناها خبر داد.

رئیس‌جمهور آمریکا در توییتر نوشت: «من به دولت فدرال اجازه دادم هر کسی را که هر گونه بنا، مجسمه یا دیگر اموال فدرال را تخریب یا خرابکاری کند تا ۱۰ سال زندانی کند، طبق قانون حفاظت از یادبود کهنه‌سربازان یا دیگر قوانینی که شاید به این موضوع مرتبط باشند».

وی در توییت دیگر نوشت: «این اقدام، فورا عملیاتی می‌شود اما شاید به خاطر تخریب یا خرابکاری که قبلا انجام شده، عطف به ماسبق هم بشود. هیچ استثنایی در کار نخواهد بود».

دونالد ترامپ پیشتر در توییتی معترضان در پایتخت آمریکا را به خاطر تخریب مجسمه «اندرو جکسون» به ۱۰ سال زندان تهدید کرده بود.

دستور تازه ترامپ درباره مجسمه‌ها و بناهای یادآور دوره برده‌داری در آمریکا در حالی مطرح شده که در روزهای اخیر معترضان در سراسر آمریکا به مجسمه‌های شخصیت‌های نماد دوران برده‌داری حمله و آنها را سرنگون کردند. 

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشته معترضان مجسمه مربوط به شاعر سرود ملی آمریکا را پایین آوردند. حمله به این نمادها بخشی از تظاهرات‌هایی است که بعد از کشته شدن نژادپرستانه جورج فلوید سیاه‌پوست آمریکایی جریان داشته است.

وی در توییت دیگری بار دیگر به «جان بولتون» که ۱۷ ماه مشاور امنیت ملی کاخ سفید در دولتش بود و همچنین کتاب جنجالی اخیر او تاخت.

رئیس‌جمهور آمریکا نوشت: «جان بولتونِ زوار در رفته که زندگی کم ارزشی دارد، باید زندانی شود و پولی که برای انتشار اطلاعات بسیار محرمانه گرفته، مصادره شود. به خاطر داشته باشید که آنها با یک ملوان جوان چه کردند اما هیچ کاری با هیلاری (کلینتون) حقه‌باز نکردند. من در نهایت او (جوان ملوان) را مورد عفو قرار دادم. اصلا منصفانه نبود».

ترامپ در روزهای اخیر بارها به بولتون به خاطر انتشار کتابش تحت عنوان «اتاقی که در ان اتفاق افتاد» با القابی چون «توله سگ بیمار» و «خائن» تاخته و خواستار زندانی شدنش شده است.

منبع: فارس 

ارسال نظر

تازه ها