کد خبر 90198

یک نماینده پارلمان آلمان در سخنانی از دولت این کشور خواست تا بین ترکیه و مصر در مخوضوع لیبی مداخله کنند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، «امید نوری‌پور» نماینده حزب سبزها در پارلمان آلمان (بوندستاگ) از آلمان و شرکای اروپایی‌اش خواست در موضوع تهدید «عبدالفتاح السیسی» به مداخله نظامی در لیبی، بین ترکیه و مصر میانجیگری کنند.

«عبدالفتاح السیسی» رییس جمهوری مصر روز شنبه در بازدید از یک پایگاه نظامی دریایی در نزدیکی مرز لیبی گفت: هرگونه دخالت مستقیم مصر در لیبی قانونی است. به گفته وی هرگونه دخالت مستقیم از سوی کشور مصر، خواه برای دفاع از خود یا بنا به درخواست حاکمیت قانونی و منتخب لیبی باشد که همان مجلس نمایندگان لیبی بوده، قانونی است.

السیسی افزود: شهرهای سرت واقع در شمال لیبی و پایگاه هوایی الجفره (واقع در مرکز لیبی) خط قرمز است و ما آماده‌ایم که به مردم لیبی کمک و از آنها حمایت کنیم.

این اظهارات واکنش های شدیدی را در لیبی و ترکیه به دنبال داشت، چرا که امضای توافق‌نامه امنیتی دریایی بین ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی در اواخر سال ۲۰۱۹میلادی منجر به آن شد که ترک‌ها در میدان تحولات لیبی٬ حضور چشمگیرتری داشته باشند.

«یاسین اوکتای» مشاور رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه شنبه شب در واکنش توئیتری به سخنان رئیس جمهوری مصر، آن را شگفت‌آور و تعجب‌آور خواند و نوشت: شب و روز تهدید به استفاده از زور می‌کنند. آیا آن‌ها کمک‌ها و حمایت‌ها در طول بیش از پنج سال گذشته خود به ژنرال حفتر کودتاچی را فراموش کرده اند؛ در حالی که نتیجه آن را جهان می‌داند.

دولت وفاق ملی لیبی نیز اظهارات اخیر عبدالفتاح السیسی را محکوم کرده و آن را دخالت آشکار در امور این کشور و به منزله اعلان جنگ دانسته است.
در چنین شرایطی یک مقام حزب سبزها در پارلمان آلمان از دولت این کشور خواسته است که به منظور جلوگیری از وقوع درگیری نظامی بین ترکیه و مصر در لیبی، میانجیگری کند.
وی در صفحه توئیتر خود نوشت: رئیس جمهوری مصر تهدید کرده در لیبی مداخله نظامی می کند، این می تواند به درگیری مستقیم نظامی بین ترکیه و مصر بیانجامد از این رو دولت آلمان باید با شرکای اروپایی خود میانجیگری کرده و مانع تشدید بحران شود.

از سوی دیگر سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد از ادامه درگیری‌ها در لیبی و انتقال اسلحه و نیروهای نظامی خارجی به این کشور ابراز نگرانی کرده است. "استفان دوژاریک" امروز (سه شنبه) در این رابطه گفت: هم اکنون، لیبی به جنگ بیشتر نیاز ندارد و جنگ بیشتر، آخرین چیزی است که لیبی نیاز دارد. 

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها