کد خبر 89914

دو کشور چین و روسیه که به مخالفت با تصویب قطعنامه شورای حکام علیه ایران پرداختند از تصویب این قطعنامه انتقاد کردند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، دفتر نمایندگی چین در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین با صدور بیانیه‌ای، از تصویب قطعنامه پیشنهادی تروئیکای اروپا علیه ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عمیقا ابراز تاسف کرد و هشدار داد که این اقدام اجرای برجام را به خطر می‌اندازد.

در این بیانیه آمده که روز جمعه ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ در حساب توئیتری دفتر نمایندگی چین منتشر شده آمده است؛ چین عمیقا از تصویب قطعنامه شورای حکام درباره اجرای موافقتنامه‌های پادمانی متاسف است.  

بیانیه یادشده هشدار می‌دهد که چنین اقدامی دورنمای اجرای برجام را به خطر می‌اندازد.

«وانگ گان» سفیر و نماینده دائم چین در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین دیروز در سخنانی، آمریکا را عامل تشدید تنش‌ها بر سر پرونده هسته‌ای ایران توصیف کرد که به صورت یکجانبه از این توافق خارج و تحریم‌ها علیه ایران را بازگرداند.

وی خاطر نشان کرد که ریشه اصلی این وضعیت در رویه‌های یکجانبه و زورگویانه آمریکا است و گواه آن خروج یکجانبه‌اش از برجام و در پیش گرفتن سیاست فشار حداکثری علیه ایران است.

قطعنامه پیشنهادی تروئیکای اروپا علیه ایران، به رغم مخالفت جدی چین و روسیه در نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز (جمعه ۳۰ خرداد) به تصویب رسید.

در این قطعنامه سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه با حمایت آمریکا از ایران خواسته‌اند به ممانعت از دسترسی بازرسان آژانس به ۲ سایت هسته‌ای کشور پایان دهد و با آنها به طور کامل همکاری کند.

این درحالیست که ایران بارها اعلام کرده درخواست آژانس مبتنی بر ادعاهای رژیم صهیونیستی به عنوان دشمن جمهوری اسلامی ایران است.  

هم زمان وزرای امور خارجه سه کشور پیشنهاد دهنده قطعنامه ضد ایرانی، قرار است امروز در برلین ملاقات کنند.

وزارت امور خارجه انگلیس با صدور بیانیه ای اعلام کرد که یافتن راه حل دیپلماتیک برای کاهش تنش‌ها درباره مسائل ایران از جمله محورهای اصلی مذاکرات امروز دیپلمات‌های ارشد انگلیس، فرانسه و آلمان خواهد بود.

در همین حال سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان‌های بین‌المللی در وین، در واکنش به تصویب قطعنامه سه کشور اروپایی در شورای حکام تصریح کرد که جمهوری اسلامی ایران قطعنامه شورای حکام را کاملاً رد می کند و اقدام مقتضی و مناسب را در واکنش به آن اتخاذ خواهد کرد.

وی با یادآوری اینکه تعهدهای کشورها در حوزه پادمان نامحدود نیست، خاطر نشان کرد که ایران قلمرو خود را بر مبنای ادعاهای دشمنان به‌روی آژانس باز نمی‌کند.

 نماینده دائم روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که قطعنامه شورای حکام در مورد دسترسی به دو مرکز در ایران وضعیت را بدتر می کند.

میخاییل اولیانوف روز جمعه در توییت جدیدی نوشت: شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قطعنامه ای را تصویب کرد و در آن از ایران خواست که امکان دسترسی آژانس به دو مرکز در این کشور را فراهم کند.

وی افزود: روسیه و چین به این قطعنامه رای منفی دادند. 

نماینده روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: ما خواهان آن هستیم که آژانس و ایران این مساله را حل کنند. اما معتقدیم که قطعنامه فقط این وضعیت را بدتر می کند.

 قطعنامه تروئیکای اروپا علیه ایران، به رغم مخالفت جدی چین و روسیه در نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه ۳۰ خرداد به تصویب رسید.

در این قطعنامه سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه با حمایت آمریکا از ایران خواسته‌اند به ممانعت از دسترسی بازرسان آژانس به ۲ سایت هسته‌ای کشور پایان دهد و با آنها به طور کامل همکاری کند.

خبرنگار ارشد وال استریت ژورنال گزارش داد که در رای گیری امروز  ۲۵ کشور به این قطعنامه رای مثبت و ۲ کشور رای منفی داده‌اند. ۷ کشور دیگر هم رای ممتنع داده‌اند.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، روز جمعه در واکنش به تصویب قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی به بهانه عدم ارائه دو دسترسی تکمیلی به آژانس تصریح کرد:جمهوری اسلامی ایران قطعنامه شورای حکام را کاملاً رد می کند و اقدام مقتضی و مناسب را در واکنش به آن اتخاذ خواهد کرد.

کاظم غریب ابادی با ایراد سخنانی در آخرین روز از نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت؛  "جمهوری اسلامی ایران، بالاترین سطح از همکاری و پذیرش بازرسی های آژانس در میان کشورهای عضو را دارد. در حالی که سالانه بیش از ۳۳ دسترسی تکمیلی از ایران انجام می شود، بزرگ نمایی دو درخواست دسترسی آژانس، در حالی که ایران ابهامات و نگرانی های اصولی در این خصوص دارد و گفتگوها نیز در این زمینه در جریان است، و همچنین تلاش ها در جهت ایجاد یک بحران غیر ضروری بر سر راه این همکاری ها، اقدامی کاملاً غیر سازنده و سیاسی است.

 

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها