کد خبر 89888

واشنگتن هرگونه رایزنی برای اجرایی شدن طرح معامله قرن را لغو کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد مذاکرات اسرائیلی – آمریکایی درباره دستیابی به توافقی بر سر طرح الحاق سرزمین های اشغالی به اسرائیل به دلیل شکاف بزرگ در مواضع میان حزب لیکود و حزب آبی- سفید متوقف شد.

به گزارش عصر ایران به نقل از شفقنا؛ براساس نوشته معاریو، دولت آمریکا به دو طرف ابلاغ کرده که بدون دستیابی به تفاهم های داخلی در اسرائیل و بدون حل اختلافات فیمابین بر سر الحاق بخش های مختلف، دستیابی به پیشرفت در زمینه اجرای طرح الحاق و یا انجام هرگونه اقدامی در چارچوب معامله قرن ممکن نیست.

این روزنامه افزود: پس از دیدار اخیر «دیوید فریدمن» سفیر آمریکا با بنیامین نتانیاهو ، بنی گانتس، رئیس پارلمان و وزیر خارجه اسرائیل، مقرر شد مذاکرات تا زمان دستیابی به موضعی یکپارچه متوقف شود.

در حالی که بنیامین نتانیاهو بر سر اجرای حاکمیت اسرائیل بر شهرک ها و بخش های کرانه باختری بدون اعتراف به تاسیس کشور فلسطین تمایل دارد، حزب آبی- سفید به رهبری بنی گانتس با چنین موضعی موافق نیست و گانتس تاکید می کند که به همه اصول طرح ترامپ بدون هیچ گونه استثنایی پایبند است و ترجیح می دهد در شرایط فعلی فقط یکی از  شهرک ها را به اسرائیل ضمیمه کند.

قرار است در روزهای آتی جلساتی میان دو حزب حاکم اسرائیلی برای دستیابی به توافقی جهت تقدیم مشترک آن به طرف آمریکایی برگزار شود.

منابع روزنامه معاریو در این باره می گویند: گانتس و گبی اشکنازی وزیر خارجه اسرائیل، یک محور موازی و مستقل را با جارد کوشنر مستشار ترامپ و دامادش تشکیل داده اند و. مستقیما با وی برای تاثیر بر موضع آمریکا مذاکره کرده اند و به موفقیت هایی نیز در این خصوص دست یافته اند و همین موضوع نتانیاهو را به شدت نگران کرده است./عصر ایران

 

ارسال نظر

تازه ها