کد خبر 89796

مقام اقتصادی کرواسی در دیدار با سفیر ایران در زاگرب علاقه کرواسی به توسعه روابط همه جانبه با ایران را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، رییس اتاق بازرگانی کرواسی روز سه شنبه در دیدار سفیر جمهوری اسلامی ایران در زاگرب بر علاقه‌مندی دولت، ملت و بخش خصوصی کرواسی، بر توسعه همه جانبه روابط با ایران تاکید کرد.

به گزارش سفارت ایران در زاگرب، «لوکا بوریلویچ» در دیدار «پرویز اسماعیلی» افزود: حفظ استانداردهای اقتصادی و در عین حال عدم توقف سرمایه‌گذاری‌های زیر ساختی اقدام بسیار بزرگ ایران در شرایط تحریم است. 

وی تصریح کرد، ظرفیت و امکانات اقتصادی ایران موجب حیرت من شد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار با اشاره به اینکه ایران و کرواسی دارای ظرفیت‌های بزرگ برای همکاری تجاری به نفع دو ملت هستند، گفت: بزرگترین سرمایه ما، دوستی و احترام عمیق دو ملت ایران و کرواسی به یکدیگر است.

اسماعیلی حفط و ارتقای روابط میان اتاق‌های ایران و زاگرب را به عنوان پارلمان بخش خصوصی ضروری دانست و گفت، هر دو کشور علاوه بر ظرفیت‌های ملی از موقعیت منطقه‌ای دسترسی به بازارهای دیگر نیز برخوردار هستند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در کرواسی همچنین به سابقه حجم بالای روابط تجاری و شناخت خوب بازرگانان دو کشور از یکدیگر اشاره کرد و گفت که ایران و کرواسی می‌توانند دور تازه‌ای از همکاری‌های اقتصادی را رقم بزنند.

وی افزود، موافقت‌نامه اتاق‌های بازرگانی ایران و کرواسی که در سفر سال ۹۵ خانم «کولیندار گرابار کیتارویچ» رییس جمهوری پیشین کرواسی به تهران، در حضور روسای جمهوری دو کشور به امضای روسای دو اتاق رسیده است، چارچوب و چشم انداز روابط تجاری و توسعه آن را روشن کرده است.

دو طرف همچنین در این دیدار ظرفیت‌ها و زمینه‌های فراوان اقتصادی برای همکاری دو کشور به ویژه در بخش خصوصی را مورد بررسی قرار دادند.

رشد اقتصادی کرواسی در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ چهار دهم درصد بوده و این کشور به رغم شرایط بیماری همه گیر ویروس کووید-۱۹ و وقوع زلزله در زاگرب در میان ۸ کشور عضو اتحادیه اروپا دارای رشد اقتصادی مثبت است.

کرواسی در سال ۲۰۰۹ به ناتو و در سال ۲۰۱۳ به اتحادیه اروپا ملحق شد

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها