کد خبر 89382

رئیس جمهور ترکیه در تماس تلفنی با رئیس جمهور روسیه آخرین تحولات مربوط به لیبی و ادلب را مورد بررسی قرار داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، رئیس جمهور ترکیه روز چهارشنبه تلفنی با «ولادیمیر پوتین» همتای روس خود  در مورد آخرین تحولات لیبی و شهر «ادلب» در شمال غربی سوریه گفت‌وگو کرد.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه علاوه بر آخرین وضعیت لیبی و سوریه، در مورد سایر امور  منطقه و اقداماتی که باید در دوره پساکرونا انجام شود، گفت‌وگو کردند.

آناتولی به جزئیات بیشتری از رایزنی روسای جمهور ترکیه و روسیه اشاره‌ای نکرده است.

رئیس جمهور ترکیه روز سه‌شنبه گفت که کشورش هرگز اجازه بازگشت درگیری‌ها به ادلب سوریه را نخواهد داد. او همچنین مدعی شد با اجرای توافق آتش‌بس در شمال سوریه، پیروزی بزرگی بدست آورده است. 

اردوغان که پس از نشست کابینه صحبت می‌کرد، در ادامه سخنانش به تحولات در لیبی اشاره کرد و گفت: «کشورهایی که از حفتر در لیبی حمایت می‌کنند هدفشان رسیدن به نفت و منابع این کشور است.» 

رئیس جمهور ترکیه اضافه کرد: «در تلاش برای تحقق صلح در لیبی بوده و هیچگونه چشم طمعی به ثروت‌های این کشور نداریم.»

لیبی از زمان سرنگونی حکومت «معمر قذافی» رهبر سابق این کشور در سال ۲۰۱۱، تحت کنترل دو دولت موازی در شرق و غرب در آمده است؛ دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در طرابلس (غرب کشور) که در سطح جهان به رسمیت شناخته شده است و دیگری دولت طُبرُق در شرق لیبی که خلیفه حفتر فرمانده شبه‌نظامیان ارتش ملی لیبی را حمایت می‌کند.

منبع: فارس 

ارسال نظر

تازه ها