کد خبر 89357

نماینده سیاست های خارجی اتحادیه اروپا از تصمیم جدید خود برای تغییر سیاست های قرنطینه مرزی و بازگشایی مرزها به صورت تدریجی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از یورونیوز، «جوزف بورل»، نماینده ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که کمیسیون اروپا در این هفته پیشنهادات خود برای رفع تدریجی محدودیت‌های سفر در مرزهای خارجی اتحادیه اروپا را ارائه می‌کند.

طبق گفته بورل، این اتحادیه در نظر دارد این محدودیت‌ها را از اول ژوئیه (۱۱ مرداد) به تدریج بردارد و این تاریخ را به کشورهای عضو نیز پیشنهاد کرده است. وی تاکید کرد که این موضوع می‌تواند با در نظر گرفتن شماری از اصول و معیارها ممکن شود.

کمیسیون اروپا اواسط ماه مارس خبر بسته شدن مرزهای خارجی کشورهای عضو اتحادیه اروپا را به دلیل شیوع ویروس کرونا اعلام کرده بود. در این مدت تمام سفرهای غیرضروری در محدوده شنگن غیرقانونی بود.

در حال حاضر مرزهای داخل اتحادیه اروپا به تدریج در حال بازگشایی هستند. اتریش روز سه‌شنبه ۱۰ ژوئن (۲۱ خرداد) اعلام کرد که مرزهای خود با ایتالیا را در تاریخ ۱۶ ژوئن باز خواهد کرد. پیش از این نیز ایتالیا و استونی مرزهای اروپایی خود را باز کرده بودند و فرانسه و بلژیک نیز در نظر دارند تا هفته آینده مرزهای داخلی خود را به روی مسافران باز کنند.

وزرای کشور ۲۶ عضو اروپایی منطقه شنگن جمعه گذشته در یک نشست از راه دور درباره بازگشایی مرزها بحث و گفت‌وگو کرده بودند و تصمیم گرفتند تا مرزهای خارجی شنگن تا پایان ماه جاری میلادی بسته بماند.

«یلوا یوهانسون» رئیس کمیسیون امور داخلی اتحادیه اروپا هفته گذشته گفته بود همه کشورهای عضو با معیارهای پیشنهاد شده برای بازگشایی دوباره مرزها موافق نیستند. وی در عین حال تاکید کرد اما برخی کشورهای برای بازگشایی مرزها عجله دارند.

یونان که اقتصاد آن به شدت با گردشگری گره خورده است قبلا اعلام کرده بود که آسمان خود را از تاریخ ۱۵ ژوئن به روی مسافران کشورهایی مانند استرالیا، چین و کره‌جنوبی باز می‌کند.

پس از شیوع گسترده ویروس کرونا در اروپا، این منطقه با بحرانی‌ترین دوران خود پس از جنگ دوم جهانی مواجه شد. بسیاری از سیاستمداران جریان‌های مختلف کشورهای عضو، اتحادیه اروپا را به انفعال، بی‌تفاوتی، سردرگمی و ناتوانی در رویارویی با ویروس کرونا متهم کرده‌اند./مهر

 

ارسال نظر

تازه ها