کد خبر 89028

وزارت بازرگانی چین در پی اقدام آمریکا مبنی بر قرار دادن تعدادی شرکت در لیست تحریم‌ها نسبت به تبعات چنین اقدامی به آمریکا هشدار داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، درپی محدودیت های فزاینده آمریکا برای شرکت ها و موسسات چینی، وزارت بازرگانی چین به واشنگتن نسبت به تبعات چنین اقدامی هشدار داد.

 هشدار وزارت بازرگانی چین پس از آن منتشر می شود که آمریکا اعلام کرد قصد دارد نام ۳۳ شرکت و موسسه چینی را به فهرست موجودیت آن کشور که شامل اقدامات کنترل تسلیحاتی می شود، وارد کند.

در صورتی که نام محققان، شرکت ها و موسسات تحقیقاتی و حتی دانشجویان چینی در این فهرست منتشر شود شامل محدودیت های گسترده صادراتی خواهند شد و فعالیت هایشان با نظارت شدیدی کنترل خواهد شد.

وزارت بازرگانی چین در بیانیه خود با این اقدام مخالفت ورزیده و افزوده است آمریکا به بهانه «ارتباطات نظامی و یا مسایل حقوق بشری» نام موسسات تحقیقاتی،  افراد و شرکت های چینی را در این فهرست قرار می دهد.

این بیانیه تاکید می کند که آمریکا به بهانه نقض امنیت ملی چنین محدودیت هایی را برای دیگر کشورها از جمله شرکت ها و محققان چینی در نظر می گیرد و با این برنامه در واقع چرخه تجارت معمول و صادرات بین کشورها را مختل می کند.

وزارت بازرگانی چین «سرکوب شرکت های چینی توسط آمریکا را به بهانه های مختلف مورد انتقاد قرار داده» و هشدار داده است که چنین کاری حتی برای آمریکا و دیگر کشورها نیز سازنده نخواهد بود.

دولت چین در بیانیه خود آورده است که این کشور با هر تدبیر لازم از حقوق مشروع شرکت ها و موسسات خود حراست می کند و از آمریکا می خواهد فورا دست از اقدامات نادرستش بردارد.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها