کد خبر 88456

اخبار بازار سهام جهان

بازارهای سهام آسیایی به دنبال تصویب لایحه امنیت ملی هنگ‌کنگ توسط کنگره ملی خلق چین در روز پنجشنبه در معاملات امروز با یک روند نزولی کار خود را در آخرین روز هفته دنبال کردند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از سی ان بی سی، بازارهای سهام آسیایی امروز جمعه به دنبال تصویب قانون امنیت ملی هنگ‌کنگ توسط کنگره خلق چین در روز پنجشنبه افت کردند.

به دنبال تصویب این لایحه جنجالی که واکنش شدید مقامات آمریکایی به ویژه دونالد ترامپ را در پی داشت شاخص بورس هنگ‌کنگ 0/7 درصد در معاملات بعد از ظهر روز جمعه افت کرد و ارزش سهام بانک HSBC 2.16 درصد کاهش یافت.

بازار سهام ژاپن نیز به تصویب این لایحه واکنش منفی نشان داد و شاخص نیککی بیش از نیم درصد کاهش یافت. همچنین شاخص تاپیکس حدود 1 درصد در معاملات امروز بعد از ظهر نزول کرد.

در کره جنوبی شاخص کوسپی این کشور بیش از نیم درصد از ارزش خود را از دست داد و شاخص اصلی بازار سهام استرالیا نیز بیش از یک درصد در مدار نزولی معامله شد.

این اتفاقات در حالی است که شاخص‌های اصلی کشور چین روند مثبتی را در بازارها دنبال کردند. شاخص شنزن جزئی 0/4 درصد رشد کرد و شنزن کامپوزیت نیز حدود 0/6 درصد به ارزش خود افزود. شاخص شانگهای کامپوزیت نیز تقریبا رشد ناچیزی را در معاملات امروز جمعه سپری کرد.

کنگره ملی خلق چین روز پنجشنبه قانون امنیت ملی جنجالی هنگ‌کنگ را تصویب کرد و دوباره این کشور را در معرض توجهات جهانی قرار داد. هنگ‌کنگ طبق قانون «یک کشور دو سیستم» اداره می‌شود که به آن اجازه می‌داد در برخی از موارد به دلیل خودمختاری آزادی‌های بیشتری نسبت به ساکنان خود سرزمین اصلی چین داشته باشد. بسیاری از مقامات کشورهای اروپایی و همچنین اعضای مخالف دولت در پارلمان این کشور تصویب این قانون را مصداق بارز نقض خودمختاری این کشور دانسته‌اند.

در همین راستا رئیس جمهور ایالات متحده اعلام کرده است امروز جمعه درباره روابط آمریکا و چین یک کنفرانس خبری را برگزار خواهد کرد.

«جوزف کاپورسو» رئیس بخش اقتصاد بین‌الملل بانک مشترک استرالیا در یادداشتی اعلام کرده است تنش‌های بین آمریکا و چین بر سر قانون امنیت ملی هنگ‌کنگ ادامه‌دار خواهد بود.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها