کد خبر 88126

رییس کمیته ملی استهلال پاکستان رویت هلال ماه شوال در مناطق مختلف این کشور را تایید کرد. به این ترتیب پاکستانی‌ها فردا عیدفطر را جشن خواهندگرفت

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد؛ رییس کمیته ملی استهلال پاکستان رویت هلال ماه شوال در مناطق مختلف این کشور را تایید کرد. به این ترتیب پاکستانی‌ها فردا عیدفطر را جشن خواهندگرفت.

به‌رغم وضعیت کرونا در شهرهای پاکستان، دولت این کشور با اقامه نماز عید فطر در سراسر پاکستان مطابق با پروتکل‌های بهداشتی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی موافقت کرده است.

پیش‌تر دولت پاکستان تعطیلات رسمی عید فطر امسال را ۶ روز اعلام کرده است که این تعطیلات از روز گذشته مصادف با بیست و هشتمین روز ماه مبارک رمضان در این کشور آغاز شده است. 

عید فطر و عید قربان، اعیاد اصلی مردم مسلمان پاکستان است. عید فطر میان پاکستانی‌ها به عید "شیرین" معروف است.

حال‌وهوای پاکستان در ایام کرونایی عیدفطر

شیوع کرونا باعث شده تا عید فطر امسال متفاوت‌تر نسبت به سال‌های گذشته باشد. بسیاری از ساکنان پایتخت و شهرهای بزرگ پاکستان برعکس هرسال که برای رهایی از گرما و یا دید و بازدید با اقوام، به شهرستان ها و مناطق خوش آب و هوا و یا شهرها و روستاهای زادگاه خود سفر می‌کردند این روزها از بیم ویروس کرونا سفرهای خود را کاهش داده‌اند.

پایانه‌های مسافربری و راه‌آهن بویژه در شهرهای اسلام‌آباد و راولپندی بسیار خلوت تر حتی در مقایسه با ماه‌های قبل از کرونا است.

با این وجود در چند روز گذشته بازار شب عید فطر در سراسر پاکستان روزهای پر رونقی داشته و امروز هم برخی از مراکز خرید همچنان به روی کسانی که تا امروز موفق به خرید کفش و لباس های نو و مایحتاج ایام عید نشده اند، باز است، موضوعی که نگرانی مقامات پاکستانی را درپی داشته و آنان هشدار دادند که مردم در صورت عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی، مسئول عواقب آن خواهند بود.

تعطیلات عید فطر اما برای نیروهای امنیتی در پاکستان مفهوم چندانی ندارد و دستگاه‌های امنیتی و انتظامی برای جلوگیری از هرگونه ناآرامی یا عملیات‌های خرابکارنه احتمالی درنقاط مختف این کشور در ایام عید، مثل همیشه باید درحال آماده باش بسر ببرند.

تعطیلات عید فطر امسال در پاکستان اگرچه ۶ روز اعلام شده اما عملا یکی دو روز قبل و یکی دو روز بعد از این ایام هم به آن اضافه می شود. عید فطر و عید قربان بزرگترین اعیاد مردم مسلمان پاکستان است و از شادترین روزهای این کشور محسوب می شود.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها