کد خبر 88094

وزارت خارجه چین ادعا کرد همچنان آمریکا به دخالت خود در امور قانونی این کشور ادامه می دهد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از شینهوا، «جائو لی جیان» امروز شنبه در مصاحبه مطبوعاتی در پکن به اقدام روز گذشته «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در انتقاد از قانون امنیت ملی چین واکنش نشان داده و این موضوع را یک امر داخلی دانست که کشورهای دیگر حق مداخله در آن را ندارند.

وی با اشاره به اظهارات شماری از سیاستمداران آمریکایی در مخالفت با این لایحه گفت: چین از حق حاکمیت ملی، امنیت و رشد خود و «اصل یک چین» حفاظت می‌کند و مخالف مداخله بیگانگان در امور هنگ کنگ است.

روز گذشته «لی کگیانگ» نخست‌وزیر چین در سخنرانی خود در کنگره سالانه این کشور اعلام کرد که دولت چین برای بالا بردن امنیت ملی و ثبات در دو منطقه تحت کنترل خودمختار هنگ کنگ و ماکائو طرح قانونی جدیدی تهیه کرده است.

این طرح قرار است در سیزدهمین دور کنگره ملی خلق که از دیروز جمعه، دوم خرداد (۲۲ مه) آغاز شده و تا یک هفته ادامه دارد، تصویب شود.

در همین رابطه عصر روز گذشته «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا، با انتشار پیامی در توئیتر مدعی شده بود: ایالات متحده پیشنهاد جمهوری خلق چین مبنی بر اعمال قانون امنیت ملی در هنگ‌کنگ را محکوم می‌کند و قویاً از پکن می‌خواهد که در این مورد تجدیدنظر کند. ما در کنار مردم هنگ‌کنگ می‌ایستیم./مهر

 

ارسال نظر

تازه ها