کد خبر 88056

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در کنفرانس خود از کشورها و به ویژه روسیه خواست که به پیمان آسمان‌های باز پایبند باشد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، کشورهای عضو ناتو پس از برگزاری نشستی درباره اعلام خروج احتمالی آمریکا از پیمان آسمان‌های باز، جمعه‌شب در بیانیه‌ای مشترک که در تارنمای رسمی ناتو منتشر شد، خواستار حفظ این پیمان و پایبندی همه اعضا به آن شد.در بیانیه ناتو آمده است که متحدان این سازمان قویا پایبند به حفظ موثر پیمان‌های کنترل تسلیحاتی، خلع سلاح و عدم اشاعه هستند و بر اجرای کامل پیمان آسمان‌های باز از سوی همه کشورهای عضو آن توافق کرده‌اند.

کشورهای عضو ناتو در این بیانیه روسیه را متهم کردند که با اعلام محدودیت‌های پرواز بر آسمان شهر «کالینینگراد» و در اطراف مرز روسیه با گرجستان برخلاف تعهداتش در پیمان آسمان‌های باز عمل کرده است، اما در عین حال گفتند که در حال رایزنی با مسکو برای بازگشت به پایبندی کامل به این پیمان هستند.

معاهده آسمان‌های باز توافقنامه‌ای بین ۳۴ کشور جهان است که درخصوص اجازه پرواز هواپیماهای جاسوسی و تجسسی بر فراز مناطق کشورهای عضو این معاهده است.

این معاهده برای ایجاد درکی متقابل و اطمینان به کشورهای امضاکننده درخصوص همه تحرکات و فعالیت‌های نظامی که ممکن است سبب نگرانی آن‌ها شود، امضا شده. گفته می‌شود معاهده آسمان‌های باز یکی از بزرگ‌ترین تلاش‌های بین‌المللی برای هرچه شفاف‌تر کردن فعالیت‌های نظامی است.

مفهوم اولیه این طرح در سال ۱۹۵۵ توسط دولت آیزونهاور رئیس‌جمهوری وقت آمریکا، به شوروی در کنفرانس ژنو ارائه شده بود که با مخالفت روس‌ها روبه‌رو شد. بعد از مخالف مسکو، این طرح برای سال‌ها از دستور کار خارج شد که در نهایت در دوران ریاست جمهوری جرج بوش پدر بار دیگر درباره آن بحث شد و در نهایت این معاهده در ۲۴ مارس ۱۹۹۲ (چهارم فروردین۱۳۷۱) امضا و  اول ژانویه ۲۰۰۲ (۱۱ دی ۱۳۸۰) عملیاتی و اجرا شد.

واشنگتن به تازگی اعلام کرد، به دلیل نقض تعهدهای روسیه در قبال این معاهده و نگرانی‌های امنیتی، در حال بررسی خروج از این معاهده است؛ «الکساندر گروشکو» معاون وزیر امور خارجه روسیه در واکنش به به این تصمیم اعلام کرد که مسکو نیز تا زمانی که واشنگتن به این پیمان متعهد باشد، در آن خواهد ماند.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا از زمان ورود به کاخ سفید، واشنگتن را از بسیاری از توافق‌های چندجانبه همچون برجام، پیمان آب‌وهوایی پاریس، پیمان جهانی مهاجرت سازمان ملل، «یونسکو» (سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد) و پیمان تجارت آزاد آمریکایی شمالی موسوم به(نفتا) به بهانه‌هایی همچون ناقص بودن یا به ضرر آمریکا یا مغایرت آن با منافع امنیتی کشورش، خارج کرده است.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها