کد خبر 88028

نخست‌وزیر چین در کنگره ملی خلق چین

نخست‌وزیر چین در کنگره ملی خلق چین اعلام کرد این کشور برای سال 2020 به دلیل شیوع ویروس کرونا و برخی عوامل بازدارنده نرخ رشد اقتصادی معینی را پیش‌بینی نخواهدکرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از سی ان بی سی، لی کیچیانگ نخست‌وزیر چین در سخنانی در کنگره ملی خلق چین که بعد از دو ماه تاخیر برگزار شد اعلام کرد امسال چین به دلیل بی‌ثباتی‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا در کشور هدف‌گذاری مشخصی برای نرخ رشد اقتصادی در کشور نخواهد داشت.

وی همچنین در ادامه سخنان خود گفت عدم تعیین هدف مشخص برای نرخ رشد اقتصادی سال 2020 به این دلیل است که شیوع ویروس کرونا در کشور باعث شده است کشور با عواملی مواجه شود که پیش‌بینی نرخ رشد اقتصادی بسیار دشوار شود.

قبل از برگزاری کنگره ملی خلق چین بسیاری از کارشناسان بر این باور بودند که نخست‌وزیر این کشور احتمالا نرخ رشد اقتصادی برای یک بازه زمانی مشخصی را اعلام خواهد کرد.

سال گذشته نرخ رشد اقتصادی در چین 6.1 درصد افزایش یافت و هدف‌گذاری مشخص دولت چین برای امسال از 6 درصد به 6.5 درصد افزایش یافت.

مایکل پتی پروفسور دانشگاه پکینگ در سخنانی گفت: درصورتی که چین واقعا به دنبال تقاضای پایدار – مصرف، صادرات و سرمایه‌گذاری در بخش خصوصی – باشد عدم تعیین نرخ مشخص رشد اقتصادی در سال ۲۰۲۰ می تواند اتفاق خوبی باشد. اما اگر آنها به دنبال این هستند تا تاثیر کامل پاندمی کرونا را بررسی کنند و سپس به صورت ضمنی نرخ رشد اقتصادی‌ای را تعیین کنند که متکی بر هزینه‌های غیرتولیدی بر روی زیرساخت‌ها و مستغلات باشد این تصمیم چیزی را تغییر نخواهد داد.

رشد اقتصادی چین درسه ماهه اول سال 6.8 درصد آب رفت اما نرخ بیکاری در این کشور در آستانه نرخ تاریخی خود قرار گرفت.

در گزارشی که شرکت سرمایه‌گذاری بین‌المللی مستقر در چین در انتهای ماه مارس منتشر کرده است نرخ رشد اقتصادی این کشور که در سال گذشته 6.1 درصد بوده است امسال 2.6 درصد خواهد بود.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها