کد خبر 88027

قوانین جدید امنیتی چین علیه هنگ‌کنگ اعلام شد

به دنبال افزایش تنش‌ها بین ایالات متحده و چین و همچنین تصویب قوانین جدید امنیتی علیه هنگ‌کنگ در سیزدهمین کنگره ملی خلق چین شاخص بورس هنگ‌کنگ نزدیک 4.5 درصد از ارزش خود را در جلسه معاملاتی روز جمعه از دست داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از سی ان بی سی، بازارهای سهام آسیایی صبح امروز به دلیل بالاگرفتن تنش‌ها بین چین و آمریکا با افت نسبی مواجه شدند.

به دنبال افزایش تنش‌ها بین چین و آمریکا کنگره خلق چین که امروز بعد از مدت‌ها تاخیر آغاز به کار کرد قوانین جدید امنیتی برای کنترل هنگ‌کنگ اعلام کرد که باعث افزایش تنش‌ها در این دولت‌شهر کوچک شد.

کنگره خلق چین امروز جزئیات جلسه سالیانه خود را منتشر کرد که بر اساس آن بعد از تظاهرات ضد دولتی در این شهر در روزهای قبل از شیوع کرونا قوانین جدیدی را علیه هنگ‌کنگ تصویب کرد و نگرانی‌ها بابت افزایش بیشتر کنترل دولت چین بر هنگ‌کنگ را افزایش داد.

ژانگ ژی سخنگوی جلسه سوم سیزدهمین کنگره حلق چین اعلام کرد در شرایط جدید کنونی کنگره ملی خلق چین قوانین جدیدی را برای ارتقای چهارچوب قانونی و تقویت مکانیسمی برای حفاظت از امنیت ملی در هنگ‌کنگ و همچنین بهبود چهارچوب نهادی «یک کشور دو سیستم» را اعمال خواهد کرد. وی همچنین اعلام کرد این قوانین جدید در شرایط کنونی بسیار ضروری هستند.

این اتفاق در حالی افتاد که تلاش قبلی دولت چین برای معرفی قوانین جدید امنیت ملی هنگ‌کنگ در سال 2003 به دلیل تظاهرات مردم این کشور ناکام مانده بود.

یکی از اعضای حزب دموکراتیک مجلس هنگ‌کنگ بر این عقیده است که این قوانین جدید کنگره ملی خلق چین پایان «یک کشور دو سیستم» خواهد بود. وی همچنین اعلام کرد که دولت چین در حال حاضر پیمان خود برای مردم هنگ‌کنگ را که در سال 1985 با بریتانیا امضا شد زیر پا گذاشته است. طبق «پیمان مشترک چین و بریتانیا» در تاریخ 12 ژوئن 1985 درجه بالای خودمختاری، حقوق و آزادی هنگ‌کنگ برای 50 سال بدون تغییر خواهد بود.

در همین حال دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت «در حال حاضر معلوم نیست که جزئیات برنامه دولت چین علیه هنگ‌کنگ چیست و در صورتی که این قوانین درست باشند ما گام محکمتری را اتخاذ خواهیم کرد».

بازارهای سهام آسیا نسبت به این اقدام چین واکنش نشان دادند. شاخص بورس هنگ‌کنگ بعد از اعلام جزئیات جدید امنیت ملی چین 4.61 درصد ریزش کرد. همچنین در کشور چین نیز شاخص شانگهای کامپوزیت 0.7 درصد کاهش یافت و شنزن کامپوزیت نیز کاهش 1.6 درصدی را تجربه کرد.

در ژاپن نیز شاخص نیککی 0/7 درصد افت کرد و شاخص تاپیکس این کشور نیز به همان میزان کاهش به کار خود پایان داد. در کره‌جنوبی شاخص کوسپی با کاهش 1.27 درصدی به کار خود در جلسه معاملاتی روز جمعه پایان داد.

در استرالیا نیز شاخص بورس این کشور 0/7 درصد افت کرد و شاخص MSCI آسیا – پاسیفیک به غیر از ژاپن 2.22 درصد کاهش یافت.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها