کد خبر 87810

دولت امریکا اعلام کرد در صورتی که پلیس آمریکا تشخیص دهد یک فرد باید تحت پیگرد قانونی قرار گیرد بدون حکم دستگیری هم این اتفاق می تواند انجام شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، فهرست نظارتی جرایم سازمان یافته فراملی بر مبنای پایگاه داده‌ای نظارت بر تروریست‌ها پس از حملات سپتامبر ۲۰۰۱ ایجاد شده که شامل مظنونان تروریستی می‌شود. اما به نوشته مجله نیوزویک در این فهرست جدید اسامی‌ای وجود دارد که هیچ ارتباطی با تروریسم ندارند. این فهرست به دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا این اجازه را می‌دهد تا آمریکایی‌ها را بدون حکم دستگیری یا شواهد مربوط به ارتکاب اعمال مجرمانه بازداشت کنند و تحت پیگرد قرار دهند.

 به نوشته نیوزویک، برای قرار دادن مظنونان در این فهرست، افراد باید با سازمان‌های تبهکار فراملی و سازمان‌هایی که از سوی نهادهای دولتی خارجی هستند، ارتباطی داشته باشند. گروه‌های سیاسی نظیر احزاب ملی گرا یا فعالان اطلاعاتی را می‌توان در کنار گروه‌های تبهکار مواد مخدر و سندیکاهای تبهکار در این فهرست قرار داد. همچنین دلایلی چون فساد، پولشویی، حملات هکری و قاچاق گونه‌های حیات وحش نیز در این فهرست گنجانده می‌شوند.

منابع دولتی همچنین می‌گویند، این فهرست نظارتی جرایم سازمان یافته فراملی شامل ده‌ها هزار آمریکایی خواهد شد و به بیش از صدها شهر در سراسر آمریکا بسط داده می‌شود.

بر اساس خط مشی مربوط به این فهرست که از سوی یکی از اعضای ارشد اطلاعاتی آمریکا که خواست نامش فاش نشود به نیوزویک ارائه شد، این سیاست گذاری می‌تواند شامل ده‌ها هزار آمریکایی شود که از وب سایت‌های خارجی یا رسانه‌های اجتماعی بازدید کرده‌اند. حتی پلیس محلی هم می‌تواند نام افراد را به این فهرست ارائه کند.

اگر اسامی افراد در این فهرست اضافه شود، فرد به عنوان مظنون به آژانس‌های اطلاعاتی معرفی می‌شود خواه تحت نظارت قرار گیرد یا دستگیر شود؛ چون این یک فهرست فعال برای دستورالعمل‌های اجرای قانون محسوب می‌شود.

دولت آمریکا وجود چنین فهرستی را تایید نکرده و درباره آن اظهار نظر نیز نکرده است.

در سال ۲۰۱۸، گزارش‌هایی منتشر شد که اداره امنیت حمل و نقل آمریکا به صورت مخفیانه مسافران عادی هوایی را بر اساس یک برنامه به نام "آسمان‌های ساکت" تحت نظر دارد و این مساله مطرح شد که مقام‌های هوایی آمریکا تمامی مسافران را تحت نظارت دارند. البته وجود چنین برنامه‌ای از سوی اداره امنیت حمل و نقل آمریکا تایید نشد./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها