کد خبر 87806

بشار جعفری نماینده سوریه در سازمان ملل حضور هرگونه نیروی خارجی را در سوریه بدون داشتنم مجوز از سمت دولت این کشور اشغالگری تلقی می شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، بشار جعفری، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل ضمن اشغالگری خواندن هرگونه حضور نظامی خارجی غیرقانونی در خاک کشورش بدون موافقت دولت سوریه گفت: کشور از حق خود در دفاع از خاک، منابع و ثروت‌ها و ادامه مبارزه با تروریسم و آزادسازی مناطق اشغال شده خود چه توسط اشغالگر آمریکایی یا ترکیه یا گروه‌های تروریستی تحت امر آنها نمی‌گذرد.

جعفری در نشست شورای امنیت که از طریق ویدیو کنفرانس با محوریت تحولات سوریه برگزار شد، گفت: ترکیه حمایت و پشتیبانی‌ خود را از گروه‌های تروریستی تحت امرش که در مناطق متعدد شمال کشور حضور دارند، ادامه می‌دهد و قانون بین‌الملل، توافق آدنا، توافقات سوچی، آستانه، مسکو و قطعنامه‌های شورای امنیت به خصوص تصمیمات مربوط به مبارزه با تروریسم را نقض می‌کند.

وی اشاره کرد که گروه‌های تروریستی مورد حمایت نظام رجب طیب اردوغان پس از برقراری آرامش بعد از توافق مسکو و مشغولیت جهان به مقابله با ویروس کرونا اقدام به تجدید قوا و افزایش تسلیحات خود به منظور ارتکاب جنایت‌های دیگر کرده است.

جعفری افزود: گروه‌های تروریستی وابسته به گروهک تروریستی "حراس الدین" و "حزب ترکستانی" یکی از نقاط نظامی ارتش سوریه در روستای طنجره مجاور دشت الغاب را هدف قرار دادند و گلوله باران کردند که شهادت عده‌ای از نظامیان ارتش و جراحت چند نفر دیگر را به دنبال داشت.

وی در ادامه به اقدام حزب ترکستانی در انهدام برج نیروگاه حرارتی تولید برق زیزون در حومه ادلب پس از سرقت تجهیزات این نیروگاه با کمک متخصصانی از ترکیه و انتقال آن به داخل خاک این کشور از طریق گذرگاه‌هایی اشاره کرد که توسط بعضی‌ در سازمان ملل به عنوان معابر "انسانی" یاد می‌شوند.

جعفری اضافه  کرد که نیروهای ترکیه با گروه‌های تروریستی تحت حمایت خود نیروگاه علوک را به کنترل خود درآوردند، آب را قطع و شهروندان شهر حسکه و اطرافش که تقریبا دو میلیون نفر جمعیت دارند از آب شرب محروم می‌کنند.

جعفری این مساله را جنایت جنگی و جنایت ضد بشریت دانست.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل همچنین به اقدام نیروهای اشغالگر آمریکایی در تاسیس یک پایگاه نظامی جدید در حومه استان دیر الزور با هدف کنترل بیشتر بر چاه‌های نفتی سوریه و ادامه روند غارت و چپاول ثروت‌های مردم سوریه اشاره کرد.

جعفری گفت: در روزهای گذشته شاهد حملات هوایی مکرر رژیم صهیونیستی به سوریه از فراز آسمان جولان اشغالی و حریم هوایی مجاور بودیم.

وی تاکید کرد که این اقدامات خصمانه به مثابه نقض صریح و علنی قانون بین‌الملل و احکام منشور به شمار می‌رود که باید به حمایت از  گروه‌های تروریستی و شبه نظامیان جدایی طلب اضافه شوند./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها