کد خبر 87732

اردوغان درباره وضعیت طرابلس با همتای لیبیایی خود گفتگو کردند و بنا بر صحبت ها قرار بر سفر نخست وزیر لیبی به آنکارا شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای رأی الیوم، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه با فائز السراج، نخست وزیر دولت وفاق ملی لیبی تماس تلفنی برقرار کرد و دو طرف در جریان این گفت‌وگوی تلفنی در خصوص گام‌های اجرایی دو تفاهم‌نامه‌ امنیتی و نظامی که در ماه نوامبر میان آنکارا و طرابلس امضا شده و همچنین در خصوص زمینه اختیارات دریایی طرفین در دریای مدیترانه به بحث و تبادل نظر پرداختند.

دفتر رسانه‌ای فائز السراج اعلام کرد که دو طرف در جریان این تماس تلفنی به بررسی تحولات لیبی، پیامدهای جنگ‌ در طرابلس، تعدادی از  پرونده‌های همکاری و مسائل مهم و مورد توجه دو کشور و نیز تلاش‌های صورت گرفته ترکیه و لیبی جهت مقابله با شیوع ویروس کرونا پرداختند.

در پایان این تماس تلفنی، فائز السراج دعوت اردوغان برای سفر به ترکیه را پذیرفت و زمان انجام این سفر در روزهای آتی مشخص می‌شود.

نخست‌وزیر دولت وفاق ملی لیبی و رئیس‌جمهوری ترکیه ۲۷ نوامبر در استانبول دو یادداشت تفاهم را درباره تعیین مرزهای دریایی میان دو کشور و تقویت همکاری نظامی و امنیتی امضا کردند. این توافق‌ها با اعتراض مسئولان شرق لیبی و مقامات مصر، یونان و قبرس مواجه شد.

 

ارسال نظر

تازه ها