کد خبر 87670

قانونگذاران آمریکایی با بررسی پرونده بازرس کل وزارت خارجه آمریکا واکنش بدی نسبت به این موضوع نشان دادند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، رسانه پولتیکو گزارش داد، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با فرستادن نامه‌ای به تاریخ ۱۵ مه به کنگره این کشور دست به اخراج "استیو لینیک"، بازرس کل وزارت امور خارجه زده است. لینیک از زمان انتصابش در این سمت در سال ۲۰۱۳ از سوی باراک اوباما، رییس جمهور سابق تاکنون به خدمت به عنوان بازرس کل وزارت خارجه آمریکا ادامه داده بود.

طبق گزارش پولتیکو، ترامپ در نامه خود متذکر شده که دیگر "اعتماد کامل" به این مقام رده بالا ندارد. در همین حال کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد، تحقیقاتی را درباره اقدام ترامپ در اخراج کردن این بازرس کل وزارت خارجه به جریان انداخته است. کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا به همراه دموکرات‌های کمیته روابط خارجی سنا از دولت ترامپ خواسته‌اند تا تاریخ ۲۲ مه اسناد مربوط به اخراج این بازرس کل وزارت امور خارجه را تحویل دهد.

در عین حال نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز به ترامپ از بابت اخراج استیو لینیک حمله کرده و این اقدام را "بخشی از یک الگوی خطرناک تلافی جویی" خواند. اخراج لینیک جدیدترین مورد از برکناری مقام‌های نظارتی از سوی ترامپ به حساب می‌آید.

به گزارش پولتیکو، این اقدام به عنوان تلاشی برای معلق ساختن یک تحقیقات درباره مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به اتهام استفاده از دستیاران خود در وزارتخانه برای انجام اهداف شخصی به حساب می‌آید. بر اساس این گزارش، الیوت ال. انگل، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا برکناری لینیک را "اقدام مفتضحانه یک رئیس‌جمهور در تلاش برای محافظت از یکی از وفادارترین حامیانش یعنی شخص وزیر امور خارجه در برابر پاسخگویی" خواند.

ترامپ پیشنهاد داده "استفن آکارد" که در حال حاضر رئیس دفتر روابط خارجی است و در زمان فرمانداری مایک پنس بر ایالت ایندیانا، بخشی از دولت او بوده، به عنوان بازرس کل موقت وزارت امور خارجه منصوب شود. دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا این اخراج لینیک را اقدامی بر مبنای انگیزه‌های سیاسی خوانده‌اند.

در همین حال کاخ سفید اعلام کرد، دونالد ترامپ بعد از آن استیو لینیک را از بازرس کلی وزارت امور خارجه کنار گذاشته که مایک پامپئو این اقدام را توصیه کرد. یک مقام کاخ سفید گفت: وزیر خارجه آمریکا این اقدام را توصیه کرد و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور نیز با آن موافقت کرد./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها