کد خبر 87638

در میانه تنش‌های سیاسی بین چین و آمریکا

یک شرکت تایوانی قصد دارد که با وجود تنش‌های سیاسی شدت گرفته بین چین و آمریکا کارخانه ای به ارزش 12 میلیارد دلار در ایالت آریزونای آمریکا تاسیس کند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، در میانه بحران سیاسی و نظامی میان چین و آمریکا و همچنین بحث مشارکت تایوان در مجمع عمومی سازمان جهانی بهداشت که مورد حمایت آمریکا و مخالفت چین واقع شده است شرکت تایوانی "تی. اس. ام. سی" (TSMC) سازننده تراشه ها می گوید قصد دارد در ایالت آریزونای آمریکا یک کارخانه جدید احداث کند.

به گزارش ایرنا از تلویزیون ژاپن، این شرکت تایوانی اعلام کرد احداث این کارخانه بسیار پیشرفته در سال ۲۰۲۱ آغاز خواهد شد و هدف آغاز تولید در سال ۲۰۲۴ است.

شرکت "تی. اس. ام. سی" قرار است حدود ۱۲ میلیارد دلار در این کارخانه که دومین کارخانه این شرکت است که در آمریکا احداث می شود سرمایه گذاری کند.

"تی. اس. ام. سی"  یکی از بزرگترین سازندگان تراشه در جهان و تامین کننده عمده تراشه به اپل، غول فناوری آمریکا است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز جمعه با صدور بیانیه ای آورده است که این کارخانه باعث می شود آمریکا از لحاظ اقتصادی کمتر متکی به چین باشد.

او گفت اعلام احداث این کارخانه در یک مقطع زمانی حساس صورت می گیرد که چین در پی سلطه بر فناوری پیشرفته و کنترل صنایع خاصی است.

چین و آمریکا از مدت ها پیش درگیر جنگ تجاری و موضوع حق مالکیت فناوری و تکنولوژی های پیشرفته هستند و فاز نخست توافق تجاری میان دو کشور که ابتدای سال جاری میلادی هم امضا شد نتوانسته است از این تنش ها کم کند.

آمریکا همچنین به بهانه بحران کرونا به دنبال تحریک شرکت های چند ملیتی و بین المللی برای ترک چین و سرمایه گذاری در آمریکا است.

در کنار این مسایل تنش ها میان چین و آمریکا بر سر حمایت واشنگتن از مشارکت تایوان در مجمع عمومی سازمان جهانی بهداشت بالا گرفته است موضوعی که پکن به شدت مخالف آن است و می گوید در جهان فقط یک چین وجود دارد و تایوان هم جزئی از چین است.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها