کد خبر 87619

ترکیه اعلام کرد به همراه نیروهای نظامی دریایی اروپا عملیات علیه خلیفه حفتر در لیبی را آغاز کردند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد،  به نقل از سایت النشره، خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه با اعلام آغاز عملیات نظامی دریایی "ایرینی"(Irini) اتحادیه اروپا برای حمایت از خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای موسوم به "ارتش ملی لیبی" اخبار در باره کشته شدن نیروهای ترکیه در لیبی را تکذیب کرد.
 وزیر دفاع ترکیه در پاسخ به سوالی در خصوص مشروعیت عملیات دریایی ایرینی که برخی کشورهای اتحادیه اروپا آن را  در منطقه آغاز کردند و ابعاد همکاری آن با سازمان ملل، تصریح کرد: این کشورها با یکدیگر مشکلاتی دارند، برخی از این کشورها نمی‌خواستند طرفی در این موضوع باشند.
آکار خاطرنشان کرد، ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) تاکید کرده است که اگر در لیبی راه حل مسالمت‌آمیز یا سیاسی وجود داشته باشد، دولت به رسمیت شناخته شده توسط سازمان ملل طرفی است که این امر را بر عهده خواهد گرفت و آنچه در این منطقه انجام می‌شود نظارت بر ورود و خروج از راه دریایی یا ممانعت از آن است و این یک تحریم تسلیحاتی محسوب نمی‌شود، بلکه ممانعت از فعالیت‌های دولت مشروع است، زیرا دولت مشروع، چنین درخواستی ندارد و هیچ قانونی برای این روند بدون درخواست رسمی دولت وجود ندارد و این امر تنها برای حمایت از خلیفه حفتراست نه چیز بیشتر.
وزیر دفاع ترکیه همچنین اظهار داشت: نیروهای ترکیه به فعالیت خود در لیبی در چارچوب حمایت قانونی ادامه خواهند داد و نیروهای ترکیه بنا به درخواست دولت به رسمیت شناخته شده از سوی سازمان ملل در لیبی حضور دارند و نقش ترکیه در این کشور همکاری در زمینه آموزش نظامی و مشورتی است و تا به امروز در صفوف سربازان ما هیچگونه تلفات جانی و مالی نداشته‌ایم و تمامی اقدامات لازم را در این خصوص اتخاذ می‌کنیم.

او همچینن از خنثی سازی ۱۳۰۰ نیروی پ ک ک از اول ژانویه خبر داد و گفت که پنج عملیات مهم ضدترور در جریان است. 

مقامات ترکیه از واژه خنثی سازی برای دستگیری کشتن و یا تسلیم نیروهای پ.ک.ک استفاده می‌کنند.

آکار همچنین در یک نشست مجازی خبری اعلام کرد تاکنون هیچ موردی از ابتلای نیروهای مسلح ترکیه در مناطق عملیاتی به ویروس کرونا گزارش نشده است.

وی با بیان اینکه از روز اول اقدامات جدی وتدابیر لازم برای مقابله با کرونا صورت گرفته و یک مرکز مبارزه با ویروس کرونا نیز تأسیس شده، گفت: این مرکز با موفقیت وضعیت همه اعضای نیروهای مسلح را در داخل و خارج از کشور پیگیری کرده است.

آکار با بیان اینکه ۵ عملیات اصلی با موفقیت ادامه دارد، افزود: خوشبختانه در مناطق عملیاتی ما هیچ مورد مثبتی نداشته‌ایم. این نتیجه فداکاری و فعالیت آگاهانه دوستان بوده است.

وزیر دفاع ترکیه تصریح کرد: البته در کل تست ۲۰۸ تن از سربازان و کارکنان نیروهای مسلح مثبت بوده اما هیچ یک از آنها بحرانی نیستند. آنها از نزدیک تحت مشاهدات کارمندان مراقبت های بهداشتی و فرماندهان قرار دارند و وضعیت‌ آنها نیز رو به بهبود است./مهر

 

ارسال نظر

تازه ها