کد خبر 87594

دولت سودان برای کمک به خلیفه حفتر تصمیم گرفت تا نظامیان خود را به کمک او بفرستد تا بتواند علیه مخالفان خود بایستد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، روزنامه "لیبیا آبزرور" به نقل از منبعی آگاه نوشت، امارات از محمد حمدان دقلو معروف به حمیدتی، فرمانده نیروهای واکنش سریع سودان خواست برای حمایت از حملات نیروهای شورشی موسوم به ارتش ملی لیبی به طرابلس فورا ۱۲۰۰ نظامی به این کشور اعزام کند.

بنابر اعلام این منبع، حمیدتی وعده داد که به این درخواست ابوظبی با وجود مخالفت‌های داخلی در سودان عمل کند، چراکه دولت امارات تهدیدهایی را مبنی بر قطع کمک‌های مالی از سودان در صورت عدم اجرای این درخواست، مطرح کرده است.

وی عملاً اعزام نظامیان سودانی به لیبی را از طریق اریتره برای جلوگیری از وقوع درگیری‌های مستقیم با نیروهای مخالف آغاز کرده و صدها نظامی را برای پیوستن به درگیری‌ها در جبهه شهرک بوقرین - که نیروهای حفتر و همپیمانانش تلاش می‌کنند بر این شهرک کنترل یافته و به مصراته نزدیک شوند- اعزام کرده است.

همچنین نظامیان واکنش سریع سودان در منطقه نفتی الهلال برای حفاظت از میادین نفتی استقرار پیدا کرده و صدها نظامی دیگر در جبهه‌های جنوبی طرابلس مستقر شده‌اند.

به گفته منبع مذکور، برخی از نیروهای ارشد ارتش سودان با اقدامات یکجانبه حمیدتی مخالف هستند که ممکن است سودان را وارد مشکلات قانونی بکند. برخی از این نیروها معتقدند، حمیدتی با کشته شدن بسیاری از نیروهای سودانی در لیبی کنترل خود را بر نیروهای سودانی مستقر در لیبی از دست می‌دهد.

پیش از این هم شبکه خبری الجزیره از اسنادی پرده برداشت که نشان می‌دهد سودان از حریم هوایی خود برای انتقال صدها مزدور به لیبی که حمیدتی آنها را به خدمت گرفته، استفاده کرده است.

تیم کارشناسان سازمان ملل درباره سودان هم اعلام کرد، نظامیان ایالت دارفور با هدف تقویت قدرت نظامی خود از طریق به دست آوردن پول و تسلیحات از لیبی، به عنوان مزدورانی برای نیروهای حفتر در این کشور می‌جنگند.

امارات از شهروندان سودانی به عنوان نظامیان مزدور در یمن و لیبی استفاده می‌کند. این کشور از شرکت "بلاک شیلد" برای جذب صدها شهروند سودانی با پیشنهاد کار در امارات به عنوان نگهبان بیمارستان‌ها و مراکز خرید استفاده می‌کند، اما آنها را برای جنگ به لیبی می‌فرستد./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها